Retinol je jednou z několika forem vitaminu A. Co je retinol - retinol je konkrétně jeden z typů retinoidů - a retinoidy se vyrábějí extrakcí z vitaminu A. Jednodušeji: retinoidy se získávají z vitaminu A a retinol je volně prodejná látka, která se získává z retinoidů.
Retinol se obvykle aplikuje lokálně na pokožku ve formě krémů, sér nebo emulzí. Retinol je v dnešním světě kosmetiky a péče o pleť velmi účinnou a oblíbenou látkou - má mnoho přínosů pro pleť, ale může mít i vedlejší účinky. Podrobnosti si můžete přečíst níže.
Proč je retinol účinnou látkou?
Retinol, jak jsme se zmínili výše, je přírodní látka - je to jeden z typů vitaminu A. Molekuly retinolu působí také na svrchní vrstvu pokožky, ale jsou schopny proniknout do střední vrstvy kůže - známé také jako dermis. Tím je zajištěna vysoká účinnost retinolu.
Retinol se v lidském těle dokonce přeměňuje na kyselinu retinovou - důležitou kyselinu, která zajišťuje optimální vstřebávání a fungování vitaminu A1 nezbytného pro růst a vývoj.
Pro koho je retinol určen?
Retinol je ideální začít používat od 25 let věku - pro preventivní účely. V tomto věku se již mohou objevit jemné vrásky na obličeji nebo mírné poškození kůže způsobené slunečním zářením. Retinol dokáže vyhladit jemné vrásky a zmírnit proces stárnutí.
Retinol však lze zařadit do rutiny i ve vyšším věku - má stejný pozitivní vliv na stav pleti, ale je důležité zmínit, že hlubší vrásky zcela neodstraní, ale dokáže je vyplnit a zjemnit.
Kdo by neměl používat retinol?
Retinol se nedoporučuje používat během těhotenství. Také u lidí s velmi citlivou pletí se doporučuje vyzkoušet přípravky s retinolem na malé ploše, ideálně na krku nebo na boku obličeje, abyste zjistili, jak na ně pleť reaguje. Pokud je pleť podrážděná, zarudlá, nejsou přípravky s retinolem pro vaši pleť vhodné.
Jak retinol funguje?
Základní princip fungování retinolu spočívá v tom, že urychluje výměnu kožních buněk, čímž se pokožka obnovuje a poškozená kůže je nahrazována zdravou, novou vrstvou.
Když se retinol dostane do střední vrstvy pokožky, může neutralizovat volné radikály. Volné radikály mají řadu škodlivých vlastností - způsobují záněty a zhoršují stav pokožky. V důsledku neutralizace volných radikálů má pleť schopnost zvýšit tvorbu kolagenu a elastinu - vyplňuje tak jemné vrásky a snižuje viditelnost pórů.
Co je retinol a jak retinol působí na akné?
Retinol má příznivý vliv na akné - pomáhá zmírnit jeho příznaky a v některých případech dokonce zcela odstranit akné.
Nejčastějším důvodem vzniku akné je ucpání pórů odumřelými kožními buňkami a přebytečným kožním mazem. Situaci mohou zhoršovat také různé bakterie, které způsobují záněty v ucpaných pórech. Výsledkem je tvorba vyrážek.
Místně aplikované retinoidy - například retinol - pomáhají pleti přizpůsobit se optimální výměně kožních buněk. Mnoho typů pleti má problém s nadměrným odlupováním kožních buněk. Retinol to dokáže zastavit, regulovat a tím snížit míru ucpávání pórů, což v konečném důsledku znamená snížení výskytu akné.
Dalším způsobem, jak retinol pomáhá redukovat akné, je, že blokuje molekuly, které mohou způsobovat záněty v různých vrstvách kůže.
Co je retinol a jak retinol působí na redukci vrásek?
Retinol je velmi účinná látka v boji proti stárnutí a pomáhá také redukovat viditelné vrásky. Vrásky a jemné linky vznikají vlivem vnějších faktorů (sluneční záření, znečištěné ovzduší, případně kouření) a vlivem vnitřních faktorů (celkový proces stárnutí).
Jak jsme psali výše, retinol dokáže zastavit odbourávání kolagenu v pokožce, urychlit výměnu a tvorbu kožních buněk a podpořit produkci kolagenu. Posiluje také epidermis (vrchní vrstvu pokožky) a zabraňuje úniku vody - zadržuje vodu v pokožce, čímž zvyšuje její hydrataci.
Díky těmto vlastnostem dokáže retinol hloubkově vyživovat pleť, která bude zdravá, vypnutá a hydratovaná - jemné vrásky se vyplní a jejich viditelnost se sníží.
Co je retinol a jak podporuje retinol pružnost pokožky?
Ano - stimulací produkce kolagenu se zvyšuje obsah kolagenu v pokožce, což vede ke zvýšení její pružnosti.
Retinol také zlepšuje celkový stav pleti a snižuje hyperpigmentaci. Hyperpigmentace je výskyt tmavších skvrn na kůži - obvykle způsobený nadměrným sluněním. Retinol dokáže vyrovnat tón pleti a rozjasnit ji.
Po jaké době se projeví účinky retinolu?
Je to velmi individuální - záleží na typu pleti, koncentraci retinolu a zkušenostech s retinolem. Ve většině případů se však účinky retinolu projeví až po 8 až 12 týdnech pravidelného používání, a to alespoň 3krát týdně.
Pokud je pokožka obecně citlivá, náchylná k růžovce nebo ekzému, doporučuje se začít s nejnižší koncentrací (kolem 0,2 % nebo 0,5 %) - a vyzkoušet, zda ji pokožka snáší. I v takovém případě zvyšujte koncentraci retinolu velmi opatrně, abyste nezhoršili citlivost pokožky. Účinky se mohou projevovat pomaleji, ale budete je pozorovat průběžně, aniž by došlo k poškození pokožky.
Může být retinol nebezpečný?
Pokud vaše pleť není na retinol zvyklá, ale není příliš citlivá, je důležité začít se slabší koncentrací retinolu v přípravku (0,5 % nebo 1 %). Pokud není pokožka na retinol zvyklá a je navíc citlivá, doporučuje se ještě nižší koncentrace (0,2 % nebo 0,5 %).
Je důležité nepoužívat příliš vysokou koncentraci - pokud ji pokožka netoleruje, může způsobit zarudnutí a svědění pokožky. Reakce různých typů pleti na retinol je velmi individuální. Je třeba ji otestovat.
Lze retinol používat během těhotenství?
Ne, retinol se nedoporučuje používat během těhotenství. Používání přípravků s vysokou koncentrací retinolu může mít negativní vliv na těhotenství a na dítě.
V případě těhotenství se doporučuje vyměnit přípravky s retinolem za séra obsahující bakuchiol nebo šípkový olej. Tyto účinné látky mají velmi podobný účinek na pokožku jako retinol, ale s mnohem menším rizikem podráždění a jsou doporučené a bezpečné pro použití během těhotenství.
Může nadměrné používání retinolu způsobit podráždění?
Ano - pokud je koncentrace retinolu na vaší pleti velmi silná nebo pokud retinol používáte příliš často, může způsobit zarudnutí, svědění a nepříjemný pocit na pleti.
Retinol je také účinný, pokud se používá 2-3krát týdně. Pokud vaše pleť nesnáší vícenásobné aplikace, je to naprosto v pořádku, výsledky se dostaví i tehdy.
Je vhodnější používat přípravky s nižší koncentrací a častěji. Zvláště pokud si nejste jisti, jak bude vaše pokožka reagovat. Je to lepší než vystavovat pokožku velmi silné koncentraci, která by způsobila podráždění.
Jak zavést retinol do své kosmetické rutiny?
Retinol se nejčastěji vyskytuje v krémech nebo sérech. Séra s obsahem retinolu nabízejí širokou škálu koncentrací, proto je vhodné zvolit sérum s vhodnou koncentrací, zejména pro začátek.
Jak začít používat retinol?
Doporučuje se začít používat retinol s nízkou koncentrací retinolu v přípravku.
Pro necitlivou, normální až mastnou pleť může být koncentrace 0,5 % až 1 %.
V případě citlivé pleti, která trpí růžovkou, ekzémem nebo je nadměrně suchá, se doporučuje zvolit přípravek s koncentrací retinolu 0,2 % nebo 0,5 %.
Před první aplikací na celý obličej proveďte zkoušku přípravku na malé ploše, například na krku nebo na boku obličeje, pokud po 10-15 minutách není pokožka na tomto místě podrážděná nebo zarudlá, můžete přípravek klidně aplikovat na celý obličej. Pak zkuste začít používat retinol třikrát týdně a mezi aplikacemi si dejte den volna, abyste zjistili, jak na něj pleť reaguje.
Pokud vaše pokožka reaguje pozitivně, můžete ji začít používat vícekrát, v závislosti na vašich individuálních potřebách.
Ve kterém kroku péče o pleť by se měl retinol používat?
Sérum obsahující retinol by se mělo používat na vyčištěnou pleť. Vzhledem k tomu, že se retinol doporučuje používat jako součást večerní rutiny, doporučuje se po důkladném odlíčení a vyčištění pleti použít tonikum, aby se upravilo optimální pH pleti. Počkejte, až bude pleť zcela suchá, a poté naneste retinolové sérum. Po úplném vstřebání doporučujeme proceduru zakončit oblíbeným hydratačním krémem.
Kdy se má retinol používat?
Doporučujeme používat retinol ve večerních hodinách, protože zvyšuje fotosenzitivitu pleti. To je způsobeno tím, že urychluje výměnu kožních buněk. To však také znamená, že nové buňky jsou citlivé na silné sluneční světlo.
Během noci má pleť čas na regeneraci a většina lidí má večer více času na podrobnější péči o pleť. Doporučuje se také počkat, až se všechny látky zcela vstřebají, a poté na noc použít hydratační krém.
Je nutné při použití retinolu používat krém s ochranným faktorem SPF?
Ano - krém s ochranným faktorem (SPF) by se měl používat každé ráno po celý rok. V ideálním případě je to poslední krok ranní péče o pleť, který se aplikuje po krému a před make-upem.
Retinol by se měl používat večer, ale i tehdy doporučujeme použít krém s ochranným faktorem SPF jako součást ranní péče o pleť.
Je nutné po použití retinolu použít hydratační krém?
Ano - po aplikaci retinolu je třeba použít hydratační sérum a/nebo krém. Retinol má pro pleť mnoho výhod, ale není schopen zajistit dostatečnou hydrataci, kterou pleť potřebuje.
Proto je ideální používat ji po čištění a tonizaci a před hydratačním krémem.
Je retinol kompatibilní s jinými účinnými látkami?
Ano - retinol je kompatibilní s několika účinnými látkami. Nejlépe se používá se séry s niacinamidem nebo kyselinou hyaluronovou. Niacinamid i kyselina hyaluronová mají silné hydratační vlastnosti.
Pokud máte sušší pleť, doporučujeme večer použít sérum s retinolem, poté sérum s niacinamidem nebo kyselinou hyaluronovou a na závěr hydratační krém.
Existuje látka, která by se neměla používat společně s retinolem?
Retinol se nesmí kombinovat s jinými exfoliačními kyselinami - ty jsou známé také jako AHA nebo BHA kyseliny.
Nejznámějšími AHA kyselinami jsou kyselina glykolová a kyselina mléčná.
V kosmetice se používá pouze jedna kyselina BHA - kyselina salicylová.
Tyto kyseliny jsou pro pleť prospěšné, pokud však již používáte přípravek obsahující retinol, nedoporučujeme je zařazovat do rutiny a používat je společně, protože mohou pleť nadměrně vysušovat a vést k podráždění, zarudnutí, poškození kožní bariéry a zvýšené citlivosti pleti.