Jak posílit imunitu - odpověď na tuto otázku má několik složek, abychom dospěli ke správným závěrům, vysvětlíme fungování celkového imunitního systému a vliv vnitřních a vnějších faktorů.
Co je to imunitní systém?
Imunitní systém je složitý systém v těle - skládá se z buněk, tkání, orgánů a dalších látek. Jeho úkolem je chránit tělo před nemocemi a infekcemi, které mohou být způsobeny vnitřními nebo vnějšími vlivy.
Důležitou součástí imunitního systému jsou bílé krvinky, orgány a tkáně lymfatického systému, jako jsou brzlík, slezina, mandle, lymfatické uzliny, lymfatické cévy a kostní dřeň.
Můžete si také prohlédnout ilustraci imunitního systému a jeho hlavních složek.
Existují 2 typy imunity?
Ano - existují dva hlavní typy imunity: aktivní a pasivní imunita.
Samotný imunitní systém se však také dělí na dvě části: vrozený a adaptivní imunitní systém.
Aktivní imunita
Aktivní imunita představuje tvorbu protilátek v těle proti určité nemoci. Vzniká po určitém onemocnění, kdy vystavení organismu nemoci vyvolá v imunitním systému tvorbu protilátek proti této nemoci. Aktivní imunitu lze získat prostřednictvím přirozené imunity nebo imunity navozené očkováním.
- Přirozená imunita: přirozená imunita se získává po nemoci, kdy si lidské tělo po překonání nemoci automaticky vytváří protilátky proti dané nemoci. Protilátky zajistí, že tělo v budoucnu neonemocní danou nemocí, a pokud přece jen onemocní, bude mít snadnější a rychlejší průběh.
- Imunita navozená očkováním: jak již název napovídá, k získání této imunity je nutné očkování. Ve vakcíně je usmrcená nebo oslabená forma organismu, která se očkováním dostane do lidského těla. Tělo pak začne produkovat protilátky.
Pasivní imunita
Pasivní imunita je situace, kdy člověk přijímá protilátky místo toho, aby je tělo přímo produkovalo.
- Děti tak získávají počáteční imunitu od matky.
- Pokud člověk potřebuje okamžitou ochranu proti nemoci, je možné získat protilátky pomocí krevních přípravků, které protilátky obsahují. Takovým produktem je například imunoglobulin.
Vrozený (nespecifický) imunitní systém
- Obecná ochrana proti škodlivým látkám, virům a bakteriím.
- Bojuje pomocí imunitních buněk, jako jsou přirozené zabíječské buňky a fagocyty ("požírací buňky").
- Bojuje hlavně proti látkám, které se do těla dostávají kůží nebo trávicím systémem.
Adaptivní (specifický) imunitní systém
- Vytváří protilátky proti specifickým nemocem a látkám na základě zkušeností.
- Tento systém se neustále učí - dokáže bojovat i s bakteriemi a viry, které se v průběhu času mění.
Jak funguje imunita?
Imunitní systém (celková imunita) funguje neviditelně, když je zdravý a silný - ani si nevšimnete, že v sobě máte tak složitý systém.
Pokud je však imunitní systém slabší nebo se setká s obzvláště silnými viry či bakteriemi, jeho procesy se nastartují.
Procesy imunitního systému jsou nastartovány tzv. antigeny. Antigeny jsou látky, které tělo nepovažuje za vlastní, jako jsou různé bakterie, plísně a viry. Tyto antigeny se vážou na buňky imunitního systému a spouštějí různé procesy.
Když se tělo poprvé setká s mikrobem, který může způsobit onemocnění, obvykle si o něm uloží informace, jak s ním bojovat. Pokud se pak s mikrobem znovu setká, okamžitě ho rozpozná a může s ním začít rychleji bojovat.
Existují však také autoimunitní onemocnění - ta vznikají, když tělo rozpozná vlastní buňky jako cizí a začne bojovat proti vlastním, zdravým buňkám.
Co způsobuje slabou imunitu?
Slabá imunita je bohužel v dnešní době velmi častým jevem a problémem. Příčinou je také pandemická situace - zvýšená aktivita virů, nošení roušek, častá dezinfekce - tělo je méně odolné vůči virům a bakteriím.
Existují určité faktory, které imunitní systém dále oslabují:
- Častá konzumace alkoholu
- Kouření
- Nedostatek spánku - pro dospělého člověka je optimální spát 7-9 hodin denně.
- Nezdravá strava - časté stravování v restauracích rychlého občerstvení, hodně mirelitového zboží, nadměrná konzumace cukru, málo zeleniny a ovoce.
- Silné léky - například chemoterapie nebo jiné léky na léčbu rakoviny.
- Autoimunitní onemocnění
- Nemoci - různé záněty, mononukleóza atd.
- HIV nebo AIDS
Jaké jsou příznaky slabé imunity?
Slabá imunita může mít více příznaků, je velmi individuální, jak se u koho projevuje. Může se stát, že se objeví více příznaků najednou, nebo jen jeden, je třeba to pozorovat na sobě.
Nejčastější příznaky špatné imunity jsou následující:
- Časté nachlazení - nachlazení 2-3krát ročně je normální, ale pokud na sobě pozorujete nachlazení každý měsíc nebo dokonce častěji, je dobré podpořit svůj imunitní systém.
- Časté záněty - lidé s oslabeným imunitním systémem mají tendenci častěji onemocnět a trpět různými záněty. Typickými onemocněními jsou zápal plic, bronchitida a meningitida.
- Vyčerpání a únava - pokud máte pocit, že i po dnech odpočinku jste unavení nebo nezvládáte, může to být známkou slabé imunity. Spánek a imunitní systém mají ve skutečnosti "obousměrný vztah" - nemoc nebo virová infekce může mít negativní dopad na váš spánek, zatímco důsledný spánek může imunitní systém posílit.
- Zvýšená hladina stresu - dlouhodobý stres a osamělost mohou mít negativní vliv na imunitní systém. Stres ve skutečnosti snižuje hladinu lymfocytů, což tělu ztěžuje boj s infekcí. Zvládání stresu může být v tomto případě klíčové.
- Trávicí potíže - pokud máte často problémy s metabolismem (průjem, bolesti, křeče atd.), může to být signál oslabeného imunitního systému. Pokud "dobré" střevní bakterie (probiotika, laktobacily a bifidobakterie) selhávají, váš imunitní systém zůstává negativně ovlivněn.
Jak poznám, že mám silnou imunitu?
Pokud vás výše popsané problémy a příznaky netrápí, je velmi pravděpodobné, že je váš imunitní systém silný a zdravý.
Zejména pokud dbáte na své stravovací návyky, aktivitu a spánek, vaše tělo vám vděčí za silnou imunitu.
Jakých je 5 znaků silné imunity?
Pět hlavních znaků silné imunity je následujících:
- Nejste často nachlazeni nebo se rychle zotavujete z nemocí.
- Vaše rány se rychle hojí
- Jste energičtí a dobře zvládáte stresové situace.
- Máte plynulý metabolismus
- Spíte hluboce a dostatečně dlouho
Jaké nemoci jsou způsobeny slabou imunitou?
Dlouhodobě oslabený imunitní systém může být příčinou onemocnění velmi širokého rozsahu - od lehčích zánětů nebo nachlazení až po závažná chronická onemocnění.
Mezi lehčí záněty patří například zápal plic nebo angína, různé infekce trávicího traktu apod.
Pokud však tento jev přetrvává mnoho let a imunitní systém není dostatečně podporován, může vést k rozvoji: astmatu, cukrovky, Crohnovy choroby, imunodeficience různého stupně, autoimunitních onemocnění, DiGeorgeova syndromu a mnoha dalších.
[produkty_clanok]Jak posílit imunitu?
Imunitu lze posilovat různými způsoby. Mnoho lidí si myslí, že existuje jednoduchá odpověď na otázku, jak posílit imunitu, nebo že to zajistí jeden doplněk stravy. Dnes je to výsledek několika faktorů.
Odpověď na otázku, jak posílit imunitu, je následující: správným životním stylem, určitými potravinami a doplňky stravy.
Jaké potraviny bych měl jíst pro posílení imunity?
Důležité je nastavit zdravý jídelníček - nezaměřovat se pouze na určité potraviny. Pokud je strava vyvážená, obsahuje dostatek bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny a vitaminů, je to první krok ke zdravému imunitnímu systému.
Příklady živin, které byly identifikovány jako klíčové pro růst a funkci imunitních buněk, jsou vitamin C, vitamin D, zinek, selen, železo a bílkoviny (včetně aminokyseliny glutaminu). Tyto živiny se nacházejí v mnoha potravinách.
Některé prospěšné mikroby štěpí vlákninu na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které prokazatelně stimulují aktivitu imunitních buněk. Tyto vlákniny se někdy nazývají prebiotika, protože jsou potravou pro mikroby. Proto může být prospěšná strava obsahující probiotické a prebiotické potraviny.
- Probiotické potraviny: kefír, jogurt s živými aktivními kulturami, kvašená zelenina, kysané zelí, tempeh, kombuchový čaj, kimči a miso.
- Prebiotické potraviny: česnek, cibule, pórek, chřest, topinambury, pampeliška, banány a mořské řasy. Obecnějším pravidlem je však jíst různé druhy ovoce, zeleniny, fazolí a celozrnných obilovin, které jsou prebiotiky ve stravě.
Na obrázku níže jsme pro vás shromáždili potraviny, které jsou pro vaši imunitu velmi prospěšné.
Jak posílit imunitu pomocí doplňků stravy?
Některé vitaminy je snazší doplnit pomocí doplňků stravy. Pro imunitu jsou velmi prospěšné:
- Vitamin D
- Kurkumin se zázvorem nebo Kurkumin s piperinem
- Korejský ženšen
- Chlorella
- Vitamin C
- Selen
- Zinek
- Vitamin B
- Probiotika
Jak mohu podpořit svou imunitu svým životním stylem?
Celkový životní styl je jedním z nejdůležitějších faktorů, pokud se zaměřujeme na silný imunitní systém a zdravé tělo.
8 tipů pro silnou imunitu:
- Dodržujte zdravou stravu - bohatou na vitamíny, bílkoviny a živiny, s dostatkem ovoce a zeleniny. S omezením mirelitního zboží a rychlého občerstvení.
- Pokud kouříte, omezte kouření - v ideálním případě se tohoto zlozvyku zbavte.
- Omezte konzumaci alkoholu na minimum - nebo ji pokud možno úplně vyřaďte.
- Cvičte alespoň 2 až 3krát týdně po dobu alespoň půl hodiny. Zvyšte svou celodenní aktivitu - více choďte pěšky, choďte po schodech místo výtahu atd.
- Dbejte na to, abyste denně spali alespoň 7 až 9 hodin kvalitního spánku. Ideální je strávit poslední hodinu před spaním bez modrého světla a snažit se vytvořit si rutinu - usínat a vstávat ve stejnou dobu.
- Snažte se optimálně zvládat stres - to je velmi náročný bod. Při zvládání stresu vám může pomoci cvičení, pohyb, jóga, psaní deníku, meditace, smích, kvalitní jídlo.
- Často si myjte ruce - při příchodu zvenčí, před a po přípravě a konzumaci jídla, po použití toalety, po kašli nebo smrkání.
- Nezanedbávejte ani své duševní zdraví - mezi tělesným a duševním zdravím existuje silná vazba. Pokud máte pocit, že potřebujete pomoc s duševním zdravím, vyhledejte psychologa nebo psychiatra.
Zdroje:
Definition of immune system - NCI Dictionary of Cancer Terms - NCI
Types of Immunity to a Disease | CDC
How does the immune system work? - InformedHealth.org - NCBI Bookshelf (nih.gov)
Weakened Immune System - Penn Medicine
Diseases of the Immune System - Genes and Disease - NCBI Bookshelf (nih.gov)
Nutrition and Immunity | The Nutrition Source | Harvard T.H. Chan School of Public Health