Kůže a její funkce
Kůže je největším a také nejviditelnějším orgánem lidského těla. Jeho hlavními úkoly jsou ochrana před nežádoucími vlivy vnějšího prostředí, regulace množství vody v těle, regulace imunity a také produkce hormonů. Kůže je v mnoha případech "zrcadlem" fyziologických, ale i patologických procesů probíhajících v těle. Již pouhé fyzikální vyšetření kůže může odhalit úroveň hydratace a stav výživy a naopak vyšetření kůže může odhalit chorobné stavy, jako je hepatitida, anémie nebo dokonce inzulínová rezistence.
V průběhu stárnutí prochází kůže mnoha komplexními změnami, které ovlivňují různé aspekty struktury a funkce kůže. Na povrchu se tyto změny nejčastěji projevují ztenčením kůže, suchostí, zarudnutím, nerovnoměrnou pigmentací, tvorbou vrásek a tmavých skvrn, ztrátou pružnosti a mnoha dalšími projevy. Nejvíce postiženy jsou oblasti, které jsou celoživotně vystaveny ultrafialovému záření. Kromě nekontrolovatelných faktorů, které nevyhnutelně vedou ke zhoršování stavu kůže s věkem u každého jedince, existuje také mnoho kontrolovatelných faktorů prostředí, které prokazatelně ovlivňují dynamiku a rozsah změn souvisejících s věkem. Do této kategorie patří kouření, konzumace alkoholických nápojů, různé léky, ale také celkový životní styl a strava.
Důležitou součástí kůže jsou tzv. dermální adnexa neboli kožní deriváty, což jsou chlupy, vlasy, nehty a různé typy exokrinních žláz. Ty stejně jako kůže podléhají změnám souvisejícím s věkem. Nejčastěji se jedná o lámání a vypadávání vlasů, ztrátu pigmentace, narušení struktury nehtů nebo změny v činnosti potních žláz.
Kromě změny životního stylu a odstranění dalších rizikových faktorů existuje řada možností (kromě plastické chirurgie), které díky intenzivnímu výzkumu v dermatologii prokázaly pozitivní vliv na různé aspekty přirozeného stárnutí pleti. Tyto produkty nejčastěji poskytují dodatečnou ochranu před nepříznivými vlivy prostředí, podporují samoregeneraci a také zlepšují hydrataci.
Výsledky výzkumu dermatologické péče...
Závěrem
Kromě pozitivních účinků na pokožku některé výzkumy prokázaly potenciální účinky na různá chronická onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční způsobená aterosklerózou, steatóza (ztukovatění jater), a dokonce možné příznivé účinky na zmírnění příznaků po nadměrné konzumaci alkoholu.
Zdroje:
Del Socorro Santos Díaz M, Barba de la Rosa AP, Héliès-Toussaint C, Guéraud F, Nègre-Salvayre A. Opuntia spp.: Characterization and Benefits in Chronic Diseases. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:8634249.
Nakahara T, Mitoma C, Hashimoto-Hachiya A, Takahara M, Tsuji G, Uchi H, Yan X, Hachisuka J, Chiba T, Esaki H, Kido-Nakahara M, Furue M. Antioxidant Opuntia ficus-indica Extract Activates AHR-NRF2 Signaling and Upregulates Filaggrin and Loricrin Expression in Human Keratinocytes. J Med Food. 2015 Oct;18(10):1143-9. d
Bonté F, Girard D, Archambault JC, Desmoulière A. Skin Changes During Ageing. Subcell Biochem. 2019;91:249-280.
|