Máte problémy se soustředěním nebo pamětí? Je pro vás obtížné věnovat se jedné činnosti nebo úkolu déle než 5 až 10 minut? Potíže se soustředěním a pamětí mohou způsobit různé problémy na pracovišti nebo při studiu.
Chcete-li se o této problematice dozvědět více, přečtěte si další informace.
Jaké jsou příznaky poruchy soustředění?
Poruchy koncentrace a paměti mohou negativně ovlivnit váš osobní nebo profesní život. Problémy se soustředěním mohou mít mnoho podob a příznaků. Mezi nejčastější patří:
- potíže s klidným sezením
- potíže s jasným myšlením
- potíže se vzpomínkami na věci, které se staly před krátkou dobou.
- potíže s rozhodováním
- časté ztrácení věcí nebo potíže se zapamatováním si jejich umístění.
- neschopnost vykonávat složité úkoly
- ztráta pozornosti po krátké době
- nedostatek fyzické nebo duševní energie na soustředění
Pokud se to stane několikrát nebo jen v případech, kdy zažíváte větší stres, je to samozřejmě normální reakce. Pokud však na sobě tyto příznaky pozorujete často nebo v takové míře, že již narušují váš pracovní nebo osobní život, je vhodné se tímto problémem zabývat a hledat řešení.
Následující obrázek ilustruje, jak se můžete cítit, pokud máte problémy se soustředěním a pamětí. Vlevo je znázorněno, jak se můžete cítit, pokud máte problémy se soustředěním. Na pravé straně vidíte, jak by bylo optimální řešit překážky ve vašem životě.
Co způsobuje problémy se soustředěním a pamětí?
Jedná se o složitou problematiku, která je ovlivněna řadou faktorů. Hlavní faktory lze rozdělit do tří velkých kategorií.
- Genetické faktory: tyto faktory jsou téměř neovlivnitelné. Správná volba životního stylu je může zmírnit, ale jsou podmíněny geneticky, například ADHD nebo predispozicí k Huntingtonově či Alzheimerově chorobě.
- Nemoci: nemoci způsobující potíže s pamětí a soustředěním mohou být psychické i fyzické. Nejčastější jsou tyto:
-
- Deprese a úzkost
- Demence
- Nespavost
- Deprese
- Schizofrenie
- Epilepsie
- Životní styl: nezdravý životní styl má významný vliv na správné fungování nervového systému, s nímž úzce souvisí paměť a soustředění. Nejdůležitějšími faktory jsou následující:
-
- Nedostatek spánku - pokud spíte méně než 7 až 9 hodin, mozek se během noci nedokáže dostatečně zotavit.
- Nedostatek živin - hlad nebo nesprávné stravování způsobuje nedostatek energie pro mozek, který není schopen optimálně fungovat.
- Nedostatek pohybu - sedavý způsob života a nedostatek fyzické aktivity má negativní dopad na kognitivní funkce člověka.
- Únava - také souvisí s nedostatkem spánku, ale pokud jste psychicky vyčerpaní, samotný spánek vám nepomůže. Zajistěte si dostatek odpočinku formou koníčků, sportu, četby atd.
- Stres - Nadměrný stres má negativní dopad na celkové zdraví člověka a nervový systém, paměť a schopnost soustředění nejsou výjimkou. Pokud dostanete stres pod kontrolu, kvalita vašeho života se může výrazně zlepšit.
Jak souvisí paměť a soustředění?
Nejzřetelnější souvislost mezi pamětí a soustředěním lze spatřovat v tom, že si lidé s větší pravděpodobností vybaví informace nebo události, na které se soustředí. Například člověk, který se soustředí na čtení knihy, si pravděpodobněji zapamatuje informace z knihy než text písně, která hraje v pozadí.
Další souvislost mezi pamětí a soustředěním spočívá v tom, že v některých případech paměť skutečně řídí soustředění; lidé mají tendenci zaměřit svou pozornost na prostředí na základě svých vzpomínek, protože paměť může poskytnout kontext pro soustředění.
Která část mozku řídí paměť a soustředění?
Vzpomínky nejsou uloženy pouze v jedné části mozku. Různé typy jsou uloženy v různých propojených oblastech mozku. Konkrétní oblast závisí na typu paměti.
- Explicitní vzpomínky - týkají se událostí, které se vám staly (epizodické), a také obecných faktů a informací (sémantické). Tyto vzpomínky se nacházejí ve třech důležitých částech mozku: v hipokampu, neokortexu a amygdale.
- Implicitní vzpomínky - patří sem například motorické vzpomínky, které se opírají o bazální ganglia a mozeček.
- Krátkodobá pracovní paměť - je nejčerstvější krátkodobá paměť, která je uložena v prefrontální kůře.
Jak můžete zlepšit svou paměť a soustředění?
Existuje celá řada možností a způsobů, jak zlepšit paměť a soustředění.
Zlepšení koncentrace:
- Odstraňte rozptylující prvky - může to být například hudba nebo mobilní telefon se zapnutými notifikacemi. Pokud zjistíte, co vás může rozptylovat, a dokážete to ze svého prostředí odstranit, jste o krok blíže svému cíli.
- Najděte si pravidelně čas na odpočinek - každou hodinu si najděte 5-10 minut na relaxaci, například na čtení knihy, rychlou procházku nebo rychlé protažení. Osvěžíte si tak mozek a budete se moci lépe soustředit na další úkol.
- Zkontrolujte své léky - více léků může mít vedlejší účinky na nervový systém. Pokud pravidelně užíváte některé léky, je dobré si je zkontrolovat.
- Omezte cukr - protože potraviny s vysokým obsahem cukru vystřelí hladinu glukózy v krvi velmi vysoko a pak tato hladina opět velmi rychle klesne, což způsobí, že se budete cítit unavení a dekoncentrovaní.
- Udržujte mozek aktivní - věnujte se činnostem, které stimulují mozkové funkce, jako jsou hádanky, křížovky, sudoku, čtení knih apod. Tyto činnosti mají také pozitivní vliv na paměť.
Zlepšení paměti:
- Zařaďte do svého denního režimu pohyb - fyzická aktivita zlepšuje prokrvení celého těla, včetně nervového systému a mozku. Pohybem si můžete zlepšit paměť. I ten nejzákladnější pohyb se počítá, například krátké procházky během dne, protahování, lehká jóga, běh nebo jiné sportovní aktivity.
- Udržujte pořádek - pokud nemáte pořádek ve svém prostředí, je pravděpodobnější, že na něco zapomenete. S úkoly vám může pomoci psaní seznamů úkolů na celý den nebo plánování dne dopředu.
- Dbejte na svůj spánkový režim - nedostatek spánku může vést k problémům s pamětí. Optimální spánek by měl trvat 7 až 9 hodin. Ideálně bez probuzení a bez vyrušování.
- Jezte zdravě - zdravá strava má pozitivní vliv na mozek a kognitivní funkce. Vybírejte nízkotučné zdroje bílkovin, jako jsou ryby, luštěniny, drůbež. Dbejte také na dostatečný příjem vlákniny v podobě ovoce a zeleniny.
Jaké jsou paměťové pilulky?
Protože problémy s pamětí a soustředěním mají celou řadu příčin, můžeme se na jejich zlepšení podívat z různých hledisek.
Je důležité si uvědomit, že existují jak doplňky stravy, které mohou pomoci, tak léky na předpis, které pomáhají při léčbě nemocí, které problémy vyvolávají.
Bohužel neexistuje žádný zázrak, ale tyto problémy je možné zlepšit trpělivostí, správnou změnou životního stylu a doplňky stravy.
Několik osvědčených produktů od nás:
- Ashwagandha BIO: má pozitivní vliv na několik kritických oblastí týkajících se této problematiky. Podle klinických studií pomáhá zmírňovat stres, zlepšuje kvalitu spánku, paměť a koncentraci.
- Ginkgo Biloba: je jednou z nejznámějších bylin pro podporu paměti a koncentrace. Používá se ke zlepšení paměti, zvýšení koncentrace a duševní výkonnosti.
- Maca: Maca peruviana je známá především pro svou schopnost zvyšovat libido a zlepšovat náladu. Má však klinicky potvrzené pozitivní účinky, pokud jde o zlepšení prostorového učení a poruchy paměti a zmírnění paměťových deficitů. Bylo také potvrzeno, že maca pomáhá zlepšovat kognitivní funkce a motorickou koordinaci a může zpomalovat úbytek kognitivních funkcí související s věkem.
Jsou pilulky na paměť skutečně funkční?
Jak jsme se zmínili výše, neexistují žádné zázračné pilulky na paměť, které by vám pomohly vyřešit tyto potíže během několika dní. Chce to čas a bez změny životního stylu nebudou žádné doplňky ani pilulky maximálně účinné.
Výše uvedené doplňky stravy jsou podloženy klinickými studiemi. Aby byly účinné, je třeba je užívat pravidelně.
Zdroje:
Memory and concentration problems | Stroke Association
4 ways to improve focus and memory – Harvard Health
Memory Loss (Short- and Long-Term): Causes and Treatments (webmd.com)