Nejčastějším chronickým onemocněním kloubů, které se vyskytuje u většiny lidí starších 65 let, je osteoartróza (zánět kloubů). Toto onemocnění, které obvykle postihuje klouby kolen, rukou a páteře, se projevuje degenerativním poškozením chrupavky, přilehlých kostí a dalších kloubních tkání, což vede ke ztrátě pohyblivosti, otokům kloubů, deformitám kloubů, chronické bolesti, ztuhlosti a citlivosti. Degenerace vazů a menisků spolu s hypertrofií kloubního pouzdra je typická pro pokročilejší stadia. Pro pochopení patogeneze osteoartrózy je třeba zmínit, že většina kloubů jsou tzv. synoviální klouby, jejichž důležitou součástí je kloubní chrupavka. Jeho úkolem je absorbovat mechanické napětí a snižovat tření při pohybu. Tato chrupavka se však vyznačuje tím, že obsahuje málo buněk a žádné cévy ani nervy. Jeho výživa je závislá na difuzi synoviální tekutiny, která je poháněna pohybem kloubů. Mezibuněčná hmota tvořená chondrocyty (buňkami chrupavky) je velmi hustá, takže v případě poškození nemohou kmenové buňky proniknout do chrupavky a regenerovat ji. Kvůli této specifické vlastnosti a výše zmíněné absenci cév je regenerace chrupavky zásadně omezena. Vznik osteoartrózy je spojen s několika rizikovými faktory, včetně genetické predispozice, stárnutí, obezity, zánětu, fyzické nečinnosti a chronického stresu. Přesný molekulární mechanismus patologického procesu, který vede k osteoartróze, však zůstává nejasný.
V současné době neexistuje žádná účinná léčba, která by dokázala zabránit vzniku osteoartrózy nebo zvrátit progresi onemocnění. Léčba spočívá především v symptomatické úlevě, jejímž hlavním cílem je zvládnout bolest, otok, ztuhlost a další příznaky a zlepšit tak celkovou kvalitu života. V pokročilých stadiích je indikována chirurgická náhrada postiženého kloubu.
Jednou z potenciálně prospěšných látek, která je v této souvislosti intenzivně studována, je MSM (methylsulfonylmethan). MSM je bohatým zdrojem organické síry, která je důležitým "stavebním kamenem" zdravých kostí a kloubů. Ačkoli jsou stále zapotřebí další studie na větších vzorcích, dostupné důkazy z randomizovaných kontrolovaných studií naznačují, že MSM může mít pozitivní účinek na zmírnění bolesti, otoků a zlepšení celkové pohyblivosti u pacientů s osteoartrózou. Předpokládaným mechanismem účinku je protizánětlivý a antioxidační účinek MSM. Některé studie také naznačují, že MSM může zesilovat účinek glukosaminu, látky důležité pro normální tvorbu molekul nezbytných pro fyziologickou tvorbu a obnovu pojivových a podpůrných tkání, včetně chrupavek. Na zvířecích modelech bylo při užívání MSM pozorováno také snížení degenerace povrchové chrupavky. Výsledky zvířecích modelů je však třeba interpretovat opatrně, pokud jde o jejich použití v humánní medicíně. MSM je přirozeně obsažen v různých potravinách, jako je maso, ryby, některé druhy ovoce, zeleniny a obilovin, ale většina z něj se při zpracování těchto potravin nezachovává. Z tohoto důvodu se nejčastěji užívá ve formě doplňků stravy. Před užíváním MSM, stejně jako u jiných doplňků stravy, je důležité poradit se s lékařem, pokud užíváte jiné léky nebo doplňky stravy, aby posoudil možné lékové interakce.
Zdroje:
Zhang W, Ouyang H, Dass CR, Xu J. Současný výzkum farmakologické a regenerativní léčby osteoartrózy. Bone Res. 2016 Mar 1;4:15040. doi: 10.1038/boneres.2015.40. PMID: 26962464; PMCID: PMC4772471.
Kim LS, Axelrod LJ, Howard P, Buratovich N, Waters RF. Účinnost methylsulfonylmethanu (MSM) u bolesti kolenního kloubu při osteoartróze: pilotní klinická studie. Osteoarthritis Cartilage. 2006 Mar;14(3):286-94. doi: 10.1016/j.joca.2005.10.003. epub 2005 Nov 23. PMID: 16309928.
Ezaki J, Hashimoto M, Hosokawa Y, Ishimi Y. Hodnocení bezpečnosti a účinnosti methylsulfonylmethanu na kosti a kolenní klouby na zvířecím modelu osteoartrózy. J Bone Miner Metab. 2013 Jan;31(1):16-25. doi: 10.1007/s00774-012-0378-9. Epub 2012 Aug 10. PMID: 23011466.
MUDr. Martin klein v roce 2012 vystudoval lékařskou fakultu univerzity Komenského, kde aktuálně působí jako vědecko - pedagogický pracovník. Věnuje se také problematice zdravé výživy. |