Retinol (vitamin A) je vitamin rozpustný v tucích, který patří do skupiny chemických látek známých jako retinoidy. Obsahuje také retinal a kyselinu retinovou, které mají podobné biologické funkce jako vitamin A (samotný vitamin A se v těle přeměňuje na tyto látky, jejichž prostřednictvím vykonává svou fyziologickou činnost). Retinoidy jsou obecně spojovány se zrakem, protože jejich samotný název je odvozen od latinského slova pro sítnici (lat. retina). Kromě toho jsou však retinoidy velmi důležité také pro embryonální vývoj několika orgánů, kromě oka také jater, nervového systému, srdce, ledvin, střev a končetin. Jsou však také velmi důležité pro správnou funkci kůže a používají se ve farmakoterapii různých kožních onemocnění, jako je akné, rosacea (růžovka), lupénka, lupus erythematodes nebo při bakteriálních zánětech vlasových folikulů, pyodermii a mnoha dalších.
Vitamin A patří také mezi látky, které prokazatelně zpomalují proces stárnutí. V tucích rozpustný retinol prochází rohovou vrstvou kůže a částečně proniká do hlubší vrstvy kůže. Když se retinol dostane do kontaktu s kožními buňkami (keratinocyty), pronikne do jejich nitra a naváže se na specifický receptor vázající retinol. Díky této interakci stimuluje proliferaci keratinocytů, posiluje ochrannou schopnost pokožky a snižuje ztráty vody v pokožce tím, že posiluje její přirozenou voděodolnost. Kromě toho může retinol ovlivňovat také činnost dalších buněk v kůži, které jsou zodpovědné za tvorbu složek pojivové tkáně (fibroblasty), pigmentaci (melanocyty) a imunitní procesy (Langerhansovy buňky). Důležitou schopností retinolu je také chránit kolagenová vlákna před degradací tím, že ovlivňuje enzymy v kůži, které jsou zodpovědné za rozklad mezibuněčné matrix. Díky těmto účinkům se retinol používá v řadě kosmetických a dermatologických aplikací, včetně léčby vrásek, zlepšování struktury pleti a také zmírňování abnormální pigmentace a suchosti. Z tohoto důvodu je retinol jedním z nejpoužívanějších kosmetických přípravků. Nedávný výzkum ukázal, že stabilizovaná forma retinolu rovněž stimuluje syntézu kyseliny hyaluronové.
KOUPIT Retinol ZDE >>
Ačkoli se retinol používá v kosmetice již několik desetiletí, donedávna nebylo zcela jasné, jaké mechanismy jsou za jeho příznivé účinky zodpovědné. Výše uvedené mechanismy účinku byly potvrzeny několika experimentálními pracemi, včetně studie, která přímo mikroskopicky zkoumala vzorky kůže odebrané dobrovolníkům. V této studii autoři pomocí genetické analýzy, speciálního mikroskopu a počítačového systému pro analýzu obličeje F.A.C.E.S. zjistili, že lokální aplikace retinolu významně ovlivňuje buněčné a molekulární vlastnosti kůže. Jedním z projevů stárnutí kůže viditelných pod mikroskopem je zploštění přechodu mezi epidermis a dermis (dermo-epidermální přechod), který má u mladé a zdravé kůže zvlněný průběh. Studie prokázala, že retinol může tento proces nejen zpomalit, ale dokonce zvrátit, což se projevuje jako účinek retinolu proti stárnutí. Kromě přirozených, nekontrolovatelných faktorů, které způsobují stárnutí pleti, má na urychlení tohoto procesu výrazně negativní vliv dlouhodobé vystavení slunečnímu záření, tzv. photoaging. Kůže se ztenčuje, ztrácí pružnost, objevují se vrásky, nerovnoměrná pigmentace a nepravidelná struktura pleti. I zde byl prokázán pozitivní účinek retinolu, který potvrdila nedávná studie z roku 2019.
Stejně jako každý jiný přípravek může být i lokální aplikace retinolu spojena s některými nežádoucími účinky, jako je pálení a svědění, proto je důležité pečlivě dodržovat všechna doporučení týkající se aplikace a dávkování.
Závěrem lze říci, že retinol je velmi účinný přípravek s klinicky prokázaným příznivým účinkem na zpomalení stárnutí pleti díky své schopnosti pozitivně ovlivňovat klíčové fyziologické procesy probíhající v pleti.
KOUPIT Retinol ZDE >>
Zdroje:
Dhaliwal S, Rybak I, Ellis SR, Notay M, Trivedi M, Burney W, Vaughn AR, Nguyen M, Reiter P, Bosanac S, Yan H, Foolad N, Sivamani RK. Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing. Br J Dermatol. 2019 Feb;180(2):289-296.
Kong R, Cui Y, Fisher GJ, Wang X, Chen Y, Schneider LM, Majmudar G. A comparative study of the effects of retinol and retinoic acid on histological, molecular, and clinical properties of human skin. J Cosmet Dermatol. 2016 Mar;15(1):49-57.
Zasada M, Budzisz E. Retinoids: active molecules influencing skin structure formation in cosmetic and dermatological treatments. Postepy Dermatol Alergol. 2019 Aug;36(4):392-397.
|