Ašvaganda, označovaná také jako indický ženšen, je starobylá bylina, která roste v Indii, na Blízkém východě a v některých částech Afriky. Její kořeny se pro své široké spektrum zdraví prospěšných účinků používají již stovky let. Ashwagandha je bylina, které jsem přezdíval indický šafrán. Je to jedna z nejznámějších bylin tradičního přírodního léčitelství. Svou popularitu si získala díky příznivým účinkům na zdraví a plodnost mužů.
Co je Ashwagandha?
Ašvaganda je subtropická až tropická rostlina dorůstající výšky až 1,5 metru. Vyskytuje se především v Indii a tropických zemích Asie, Afriky a Evropy. Má malé žlutozelené květy, listy a kulaté oranžovočervené plody ve tvaru bobulí. Podle mnoha kultur ji lze díky jejímu bohatému složení označit za přírodní zázrak. Je jednou z nejpoužívanějších bylin v ájurvédské medicíně. Rostlinu ašvagandu lze nalézt v různých formách, zejména jako kapsle, tablety, čaj, prášek nebo tinkturu. Ashwagandha má v tradiční medicíně silné zastoupení díky vysokému obsahu účinných látek, jako jsou flavonoidy, alkaloidy, saponiny, laktony, vitaminy a minerály.Jaké jsou hlavní účinky ashwagandhy?
Stejně jako jiné adaptogenní rostliny pomáhá ašvaganda udržovat homeostázu a tím i rovnováhu vnitřního prostředí. Celkově má příznivý vliv na imunitní systém a duševní zdraví. Má účinky podporující štítnou žlázu, nervový systém a mužské libido.Nejznámější účinky rostliny Ashwagandha
- Imunita a podpora imunity
- Podpora duševního stavu a nervového systému
- Podpora plodnosti a testosteronu u mužů
- Vliv na kardiovaskulární systém
- Podpora metabolismu a svalové hmoty
Shrnutí možných účinků Ashwagandhy:
- Posílení imunitního systému a imunity
- Protizánětlivý účinek
- Antioxidační účinek
- Podpora vitality těla
- Snížení hladiny LDL cholesterolu
- Snížení krevního tlaku
- Snížení hladiny cukru v krvi
- Kardiovaskulární podpora
- Podpora mozkové činnosti
- Antidepresivní účinek
- Regulace hladiny kortizolu
- Stimulace činnosti štítné žlázy
- Podpora růstu svalové síly
- Podpora produkce testosteronu
Domácí pěstování Ashwagandhy
Ačkoli je tato bylina subtropického původu, lze ji za určitých podmínek pěstovat i v domácím prostředí. Ashwaghanda není mrazuvzdorná rostlina, a proto je třeba ji chránit před mrazem. Můžete ji pěstovat v květináči v teplém bytě nebo ve speciálním vyhřívaném skleníku. Pro pěstování Ashwagandhy v interiéru i exteriéru je nezbytný dostatek slunce. Semena vysévejte hlavně na jaře a v létě je za teplejšího počasí nechte venku. Ke konci léta je třeba rostlinu přemístit do interiéru nebo do teplého prostředí. Pro pěstování je nutná dostatečná vlhkost a hnojení organickými hnojivy. Vzhledem k tomu, že keř Ashwagandha může být až 1,5 metru vysoký, potřebuje dostatek prostoru pro své kořeny, který mu můžete poskytnout pomocí velkého květináče. Následně se využívá zejména kořen rostliny.Má Ashwagandha také nějaké vedlejší účinky?
Někteří jedinci by však ašvagandu užívat neměli, včetně těhotných a kojících žen. Těhotné a kojící ženy by neměly užívat ašvagandu v žádné formě kvůli jejím účinkům. Totéž platí pro děti. Pacienti s onemocněním štítné žlázy by měli být při užívání ašvagandy opatrní, protože může stimulovat aktivitu a hladinu hormonů štítné žlázy. Může také snižovat hladinu cukru v krvi a krevní tlak, proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti při užívání léků na kontrolu krevního tlaku nebo cukrovky (diabetes mellitus). Lidé obvykle snášejí Ashwagandhu v malých až středních dávkách bez problémů. Naopak užívání velkého množství této rostliny může vést k určitým zažívacím potížím, průjmu nebo nevolnosti v důsledku podráždění sliznice trávicího traktu. U některých jedinců může dlouhodobé užívání způsobit únavu a ospalost. Vzácně se může vyskytnout i alergická reakce. při jakýchkoli nežádoucích reakcích Ashwagandhu dále neužívejte a poraďte se o svém zdravotním stavu s lékařem. [produkty_clanok]Ashwagandha pro muže
Podpora plodnosti a testosteronu u mužů
Ashwagandha je známá zejména pro své silné účinky na hladinu testosteronu a sexuální zdraví u mužského pohlaví. Některé výzkumy poukazují na souvislost mezi užíváním Ashwagandhy a zvýšením počtu i pohyblivosti spermií a v neposlední řadě i zvýšením hladiny testosteronu. Ashwagandha je zároveň přírodní afrodiziakum, které podporuje sexuální apetit a libido. Napomáhá také lepšímu prokrvení pohlavního ústrojí, pánevní oblasti u mužů i žen, a tím příznivě působí proti neplodnosti. Ashwagandha je rostlina, která je považována za prvotřídní přírodní tonikum v největším systému bylinné medicíny na světě. Je jednou z nejcennějších bylin v ájurvédském systému medicíny s historií užívání delší než 3000 let. Ašvaganda, známá také jako zimní třešeň, zlepšuje schopnost organismu udržet si fyzickou sílu a zlepšuje adaptaci organismu na různé druhy stresu.Zdroje: