Mnoho lidí se setkalo s pojmem oxidační stres, zejména v souvislosti s užíváním potravin a doplňků stravy obsahujících antioxidanty, látky, které mají oxidačnímu stresu předcházet. Co je to oxidační stres, jak vzniká a jaký je jeho dopad na lidské zdraví?
Oxidační stres je jev způsobený nerovnováhou mezi produkcí volných radikálů v buňkách a schopností buněčných mechanismů tyto reaktivní produkty eliminovat. Navzdory všeobecnému přesvědčení vznikají volné radikály jako přirozený produkt buněčného metabolismu a mají i některé prospěšné funkce, např. se podílejí na mezibuněčné signalizaci a jsou důležité i pro imunitní reakce. Různé nepříznivé vlivy však způsobují velký nárůst produkce volných radikálů, který přesahuje schopnost buněk se s tímto náporem vyrovnat. Vzniká tak nerovnováha - oxidační stres - která vede k poškození buněk a tkání. Intenzivní vědecký výzkum v posledních desetiletích odhalil nová onemocnění, na nichž se podílí oxidační stres. Patří mezi ně závažná onemocnění, jako je cukrovka I. typu, ateroskleróza vedoucí k infarktu myokardu, některé typy rakoviny, Alzheimerova choroba, revmatoidní artritida a mnoho dalších, včetně různých typů alergií.
Antioxidanty jsou molekuly, které mají schopnost regulovat oxidační stres tím, že "darují" elektron kyslíkovému radikálu, čímž jej činí stabilnějším a méně reaktivním. Tyto látky jsou také produkovány samotným organismem (endogenní antioxidanty, např. glutathion) nebo přijímány v potravě (exogenní antioxidanty, např. vitamin C, vitamin E).
Oxidační stres a alergická onemocnění
Některé poznatky naznačují, že oxidační stres se podílí na vzniku astmatu, rýmy nebo atopické dermatitidy, a proto je důležité, aby terapeutické zásahy byly zaměřeny jednak na snížení expozice škodlivým faktorům prostředí, jako je smog nebo cigaretový kouř, ale také na posílení vlastních vnitřních antioxidačních mechanismů.
Oxidační stres a revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, jehož příčiny nejsou dosud zcela objasněny. Bylo však prokázáno, že oxidační stres hraje v kombinaci s dalšími faktory důležitou roli při vzniku tohoto onemocnění. Reaktivní volné radikály způsobují oxidaci buněčných membrán, nevratně poškozují důležité proteiny a DNA a poškozují také kloubní chrupavku.
Oxidační stres lze modifikovat různými způsoby. Hlavním přístupem je změna životního stylu, která může ovlivnit intenzitu produkce volných radikálů v těle. Kromě příjmu pestré stravy s vysokým obsahem ovoce a zeleniny jsou dalšími důležitými opatřeními omezení kouření, konzumace alkoholických nápojů, zlepšení kvality spánku, odstranění stresu a další. Optimalizaci antioxidačních mechanismů lze podpořit také formou doplňků stravy.
Studie z roku 2017 shrnuje nejnovější poznatky o vlivu methylsulfonylmethanu (MSM) na různé procesy v těle. Kromě protizánětlivých účinků byl diskutován také možný vliv MSM na eliminaci oxidačního stresu. Hlavním předpokládaným mechanismem účinku je regulace aktivace několika důležitých transkripčních faktorů, čímž je MSM schopen ovlivnit rovnováhu mezi tvorbou a eliminací volných radikálů. Díky těmto účinkům má MSM potenciál jako doplňková terapie u onemocnění, na nichž se podílejí zánětlivé mechanismy a oxidační stres.
KOUPIT MSM ZDE >>
Zdroje:
Butawan M, Benjamin RL, Bloomer RJ. Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients. 2017 Mar 16;9(3):290. doi: 10.3390/nu9030290. PMID: 28300758; PMCID: PMC5372953.
Quiñonez-Flores CM, González-Chávez SA, Del Río Nájera D, Pacheco-Tena C. Oxidative Stress Relevance in the Pathogenesis of the Rheumatoid Arthritis: A Systematic Review. Biomed Res Int. 2016;2016:6097417. doi: 10.1155/2016/6097417. Epub 2016 May 31. PMID: 27340664; PMCID: PMC4906181.
|