Nežádoucí účinky L-tryptofanu - jak jim můžeme předcházet?
L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která je potřebná především pro tvorbu hormonu štěstí serotoninu. Je důležitý pro celkové duševní zdraví a spánek. Jaký vliv má L-tryptofan na lidský organismus? Pomáhá skutečně proti depresím a nekvalitnímu spánku?
L-tryptofan je důležitá látka ovlivňující produkci hormonů serotoninu a melatoninu. Tryptofan se do těla dostává z potravy a jeho nedostatek se může projevit různými psychickými poruchami.
L-tryptofan lze tedy považovat za prevenci různých poruch nálady a psychických problémů.
Co je L-tryptofan?
L-tryptofan je esenciální aminokyselina a nezbytná součást bílkovin. Tryptofan si lidské tělo samo nevytváří, a proto je třeba ho dodávat ve stravě.
Po vstřebání z potravy se L-tryptofan přeměňuje na molekulu 5-HTP (5-Hydroxytryptofan) a následně z 5-HTP na hormon štěstí serotonin.
V přítomnosti vitaminů B3 a B6 se tryptofan přeměňuje na hormon serotonin. Serotonin se v noci mění na melatonin, známý také jako spánkový hormon.
Serotonin je neurotransmiter, a proto pomáhá při přenosu nervových signálů v mozku a trávicím traktu, ovlivňuje proces spánku a termoregulaci organismu. Změny hladiny serotoninu v mozku mohou nepříznivě ovlivnit aktuální náladu a celkový psychický stav.
L-tryptofan podporuje syntézu vitaminu B3 (niacinu), který je důležitý pro přeměnu mikroživin na energii. Je to také vitamin regulující chuť k jídlu. Zajímavým přínosem je, že ačkoli tryptofan zklidňuje mysl, pomáhá zlepšovat fyzickou výkonnost.
Možné účinky suplementace L-tryptofanem:
- Stimulace produkce serotoninu
- Stimulace produkce melatoninu
- Podpora kvality spánku
- Snížení problémů s nespavostí
- Podpora celkového psychického stavu
- Přísun duševní a fyzické energie
- Snížení úzkostných stavů
- Snížení pocitu napětí a stresu
- Podpora imunity a nervového systému
- Kognitivní podpora
- Podpora trávicího systému
- Podpora energetického metabolismu
Tryptofan se tedy nachází v potravinách s vysokým obsahem bílkovin. Jedná se především o maso, vejce, sýry, ryby, ořechy, semena, tofu, luštěniny a další.
Pokud tedy jíte vyváženou a plnohodnotnou stravu, s největší pravděpodobností přijímáte tryptofan a látky potřebné k jeho přeměně.
V současné době je na trhu poměrně velké množství doplňků stravy s obsahem L-tryptofanu. Prášek, kapsle nebo tablety. Neměly by však být náhradou vyvážené stravy.
Pro pravidelné dlouhodobé užívání je maximální dávka 1500 mg denně. Pro některé může být dostatečná dávka 200 až 500 g denně nebo i méně.
Doporučená denní dávka by neměla být překročena, protože nadměrné užívání tryptofanu může vést ke vzniku nežádoucích zdravotních účinků.
Z hlediska množství přijatého L-tryptofanu je však možné hovořit o konkrétních zdrojích a surovinách. Některé bílkovinné potraviny se právě vyznačují vysokým množstvím této aminokyseliny.
Vysoký obsah L-tryptofanu ve stravě:
- Kuře
- Hovězí maso
- Vejce
- Losos
- Krevety
- Mléčné výrobky (tvaroh)
- Fazole
- Banán
- Špenát
- Ořechy a semena (dýně)
Předepsaná dávka se nevztahuje na farmakoterapii odborně upravenou lékařem pro léčbu některých zdravotních stavů.
Doplňky stravy nejsou určeny pro těhotné a kojící ženy a děti.
Osoby léčené v psychiatrické nebo neurologické ambulanci by se měly o vhodnosti tohoto doplňku stravy poradit se svým lékařem.
Nežádoucí účinky l-tryptofanu a kontraindikace
L-tryptofan má řadu zdravotních přínosů, ale u některých jedinců může tento doplněk stravy vyvolat nepříjemné vedlejší účinky. Nežádoucí účinky však nejsou běžné.
L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která je důležitá pro řadu funkcí v těle, včetně syntézy bílkovin a produkce neurotransmiterů. Navzdory svým příznivým účinkům může mít L-tryptofan i některé nepříznivé účinky.
Jedním z možných nežádoucích účinků je únava a ospalost. L-tryptofan je prekurzorem neurotransmiteru serotoninu, který se později přeměňuje na hormon melatonin, který je zodpovědný za regulaci spánku. Nadměrná konzumace L-tryptofanu proto může způsobit ospalost a sníženou hladinu energie.
Nadměrné užívání L-tryptofanu může navíc způsobit gastrointestinální problémy, jako je průjem, nevolnost nebo bolest žaludku. Tyto příznaky jsou často spojeny se zvýšenou produkcí kyseliny v žaludku nebo nesprávným trávením.
Někdy může užívání L-tryptofanu způsobit také alergické reakce, jako je svědění, vyrážka nebo otok. Tyto příznaky jsou však vzácné a většina lidí snáší L-tryptofan dobře.
Je důležité si uvědomit, že nežádoucí účinky L-tryptofanu se mohou lišit v závislosti na individuálních faktorech, jako je dávka, způsob podání a individuální citlivost organismu. Před užíváním L-tryptofanu je vhodné poradit se s lékařem, zejména pokud máte stávající zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky. Pokud se objeví nežádoucí účinky, je důležité užívání L-tryptofanu ukončit a vyhledat lékaře.
Mohou se objevit gastrointestinální účinky ve smyslu pálení žáhy, bolesti břicha a pocitu nevolnosti. Mezi další nežádoucí účinky patří bolest hlavy nebo sucho v ústech. Mezi vzácnější patří závratě, celková slabost, těžké dýchání nebo rozmazané vidění.
V takovém případě je nutné užívání doplňku stravy přerušit a poradit se o svém zdravotním stavu s lékařem.
Neužívejte L-tryptofan, pokud jste těhotná nebo kojíte. Pokud se snažíte otěhotnět, poraďte se o užívání s gynekologem.
Doplněk stravy není vhodný ani pro děti.
Tryptofan neužívejte, pokud máte poškozená játra nebo ledviny - poraďte se s lékařem.
Zdroje