Zvýšení hladiny serotoninu: Klíč k duševnímu zdraví a dobré náladě

Zvýšení hladiny serotoninu: Klíč k duševnímu zdraví a dobré náladě

Máte často špatnou náladu a sklon k depresím? Cítíte se slabí, vystresovaní a máte problémy se spánkem? Příčinou může být nedostatek serotoninu. Co je to serotonin, jak dosáhneme zvýšení jeho hladiny a jak působí na naše tělo?

Serotonin a jeho funkce v těle

Serotonin, zjednodušeně považovaný za hormon, který přispívá k pocitu pohody a štěstí, je ve skutečnosti neurotransmiter. Je to chemická sloučenina, jejímž úkolem je přenášet informace mezi nervovými buňkami. Neurotransmiter serotonin ovlivňuje spánek, náladu, emoce a dokonce i chuť k jídlu.

Co tedy způsobuje jeho nedostatek nebo jaké jsou jeho účinky v těle?

  • Působí v centrální nervové soustavě - ovlivňuje náladu a emoce, zmírňuje deprese, pocity úzkosti a agresivity.
  • Při nízkých hladinách pociťujeme bolest intenzivněji
  • Ovlivňuje také kvalitu spánku - čím více serotoninu, tím lepší spánek.
  • Působí také na trávicí systém - reguluje trávení a zvyšuje pohyb střev.
  • Přirozeně zlepšuje chuť k jídlu

Co způsobuje nedostatek serotoninu?

Nedostatek serotoninu je způsoben především genetickou predispozicí. Pokud měli vaši rodiče podobný problém, je pravděpodobné, že nedostatkem serotoninu budete trpět i vy.

Jeho tvorbu však mohou ovlivnit i vnější faktory, jako je nedostatek denního světla, nedostatek pohybu nebo špatná strava. Jak lze tedy hladinu serotoninu zvýšit?

Přirozené zvýšení hladiny serotoninu

Tvorbu serotoninu můžete podpořit různými způsoby. Zkuste si osvojit tyto návyky:

  1. Myslete pozitivně.
  2. Pravidelně sportujte nebo se alespoň hýbejte.
  3. Trávit čas venku na slunci.
  4. Udržujte zdravý spánkový režim.
  5. Jezte zdravou a pestrou stravu.

Je v pilulkách serotonin?

Serotoninové pilulky neexistují. Naše tělo si však dokáže serotonin vytvořit přeměnou z L-tryptofanu. L-tryptofan je aminokyselina důležitá pro tvorbu serotoninu, která se nachází např. v potravinách, ale také v doplňcích stravy.

VÍTE, ŽE: "Nedostatek serotoninu je dědičný?"

Jak můžete získat serotonin v jídle? Jezte potraviny, které obsahují tryptofan, zejména krůtí a libové maso, ryby, sóju, arašídy, mléko nebo čokoládu.

Odborníci se však shodují, že tryptofan nelze získat pouze stravou. Proto v zimě - depresivnějším období, pokud jste dlouhodobě ve stresu a cítíte se sklíčeně, neváhejte sáhnout po doplňcích stravy s obsahem l-tryptofanu.

Serotonin je důležitý hormon a neurotransmiter, který se podílí na celé řadě tělesných funkcí. Při jeho nízké hladině se mohou objevit různé stavy, včetně deprese a úzkosti.

Co je serotonin?

Serotonin (5-HT) je hormon. Jako neurotransmiter se podílí na přenosu zpráv v centrálním nervovém systému (CNS). Má však i další funkce.

Serotonin a jeho funkce a účinky

Serotonin je důležitý pro celou řadu funkcí v mozku i v celém těle, protože ovlivňuje:

  • Spánek
  • Chování
  • chuť k jídlu
  • nálada
  • Štěstí
  • učení a paměť
  • Trávení
  • hustota kostí
  • sexuální zdraví

O serotoninu a jeho účincích existuje mnoho neznámých a je třeba je dále zkoumat.

Odborníci však spojují nízkou aktivitu tohoto neurotransmiteru s řadou psychických problémů včetně deprese, úzkosti, poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a posttraumatické stresové poruchy (PTSD).

Kde se nachází serotonin?

Tento hormon dobré nálady je součástí téměř všech částí mozku, ale až 80 % serotoninu se nachází ve střevech, konkrétně v tzv. enterochromafinních buňkách střevního nervového systému, kde je zodpovědný za regulaci trávení (zvyšuje pohyb střev). Serotonin nacházející se v mozku je zase zodpovědný za dobrou náladu. Nerovnováha serotoninu je spojena s řadou psychických a fyzických zdravotních problémů.

Jak vzniká serotonin?

Tento důležitý neurotransmiter se v těle tvoří z aminokyseliny tryptofanu. Tryptofan patří mezi esenciální mastné kyseliny (to znamená, že si ho tělo nedokáže vyrobit a musí ho přijímat v potravě) a nachází se převážně v živočišných, ale také v rostlinných potravinách. Přeměna tryptofanu na serotonin vyžaduje

  • vitamíny skupiny B (zejména B12, B6, foláty)
  • UV světlo

Vitamíny skupiny B se nacházejí především v živočišné stravě. UV záření je v naší zeměpisné šířce (Slovensko) dostupné po celý rok ze slunce.

Serotonin se syntetizuje v CNS a ukládá se především v gastrointestinálním traktu (80 %), ale také v mozku a krevních destičkách (20 %). Ve večerních podmínkách se začíná měnit na melatonin - spánkový hormon.

Co se stane, když máte příliš mnoho serotoninu?

Pokud jde o udržení perfektní nálady a zvládání deprese, mnoho lidí automaticky usuzuje, že čím vyšší hladina serotoninu, tím lépe - ale to není tak docela pravda! I když je správné říci, že nízká hladina serotoninu může být významným viníkem deprese, přílišné zvýšení hladiny serotoninu v krvi může vést k závažnému zdravotnímu stavu známému jako serotoninový syndrom.

Serotoninový syndrom, nazývaný také serotoninová toxicita, je potenciálně život ohrožující stav způsobený příliš vysokou hladinou serotoninu v těle. Téměř vždy je způsoben užíváním antidepresiv spolu s dalšími léky na předpis nebo přírodními doplňky či léčivy, které rovněž zvyšují hladinu serotoninu v těle. Serotoninový syndrom obvykle odezní, když přestanete tyto léky užívat. Pokud však máte podezření, že trpíte serotoninovým syndromem, je velmi důležité vyhledat lékařskou pomoc. Tento stav se obvykle léčí v nemocnici.

Ošetření u lékaře

SSRI jsou léky na předpis, které mohou pomoci zmírnit příznaky určitých tělesných a duševních stavů. Tyto léky zvyšují koncentraci serotoninu nebo zlepšují využití serotoninu v těle.

Tyto léky mohou u některých lidí zlepšit náladu nebo snížit úzkost.

Mezi další způsoby, jak si udržet zdravou hladinu serotoninu, patří cvičení, techniky zvládání stresu a možná i některé potraviny.

Serotoninový syndrom

Serotoninový syndrom může vzniknout, když je v nervovém systému příliš mnoho serotoninu. Jedná se o život ohrožující stav, který je obvykle důsledkem užívání léků, rekreačního užívání drog nebo lékových interakcí.

Mezi projevy patří:

  • třes, chvění
  • zmatek
  • zúžení cév
  • zrychlená srdeční frekvence
  • zvýšený tlak
  • svalová ztuhlost
  • agitovanost, mánie
  • Křeče

Osoba s takovým syndromem potřebuje okamžitou lékařskou pomoc.

Shrnutí na konci

Serotonin je důležitý neurotransmiter v našem těle, který přenáší informace mezi buňkami. Problémem může být nejen nízká, ale i příliš vysoká hladina serotoninu.

Bezpečnou hladinu serotoninu v těle můžete udržovat různými způsoby, včetně různých doplňků stravy.

Osoba se serotoninovým syndromem (příliš vysoká hladina serotoninu) potřebuje okamžitou lékařskou pomoc.

Podle několika odborníků a studií se CBD jeví jako slibný přírodní doplněk, který pomáhá udržovat hladinu serotoninu v rovnováze, ale je třeba provést další výzkum.

V případě, že užíváte jiné léky, poraďte se nejprve se svým lékařem, než začnete užívat jakýkoli doplněk ke zvýšení hladiny serotoninu.

Zdroje:

A systematic review of the effect of L-tryptophan supplementation on mood and emotional functioning - PubMed (nih.gov)

Nutrients | Free Full-Text | Influence of Tryptophan and Serotonin on Mood and Cognition with a Possible Role of the Gut-Brain Axis (mdpi.com)

L-tryptophan administration and increase in cerebral serotonin levels: Systematic review | Request PDF (researchgate.net)

The serotonin theory of depression: a systematic umbrella review of the evidence | Molecular Psychiatry (nature.com