Říká se, že vlasy jsou naší korunou krásy. Cítíme se nepříjemně, pokud je naše "koruna" poškozená a nepřitahuje dostatečný obdiv. Pro mnohé z nás mohou být lupy noční můrou. Ty drobné, nevítané šupinky, které se objevují na pokožce hlavy a padají nám na ramena, v nás často vyvolávají frustraci a pocity nejistoty. Zbavte se lupů nadobro a přiveďte veškerou pozornost zpět k sobě a svým zdravě vypadajícím vlasům. Pokud vás zajímá odpověď na otázku "jak se zbavit lupů", čtěte dále.
Co jsou lupy a proč se objevují?
Už jste si někdy oblékli své oblíbené černé tričko a všimli jste si, že máte ramena pokrytá drobnými bílými částečkami? Pokud jste zrovna nepracovali s moukou nebo jste nebyli ve velmi prašné oblasti, pravděpodobně se jedná o problém s lupy. Pravděpodobně si říkáte: "Co to je a kde se to vzalo?".
Šupiny jsou malé bílé šupinky nebo mastné nažloutlé úlomky odumřelých kožních buněk, které se obvykle odlupují z pokožky hlavy. U některých lidí se stává, že se kožní buňky odlupují rychleji než obvykle, a tehdy se objeví problém. Začnou se tvořit lupy, které často doprovází svědění, podráždění a nepříjemný zápach.
Pokud vás zajímá náš nejnovější přírodní produkt, který dokáže tento problém zmírnit, klikněte na fotografii.
Ke vzniku lupů může přispívat několik faktorů
- Nadměrná tvorba kožního mazu (tzv. SEBU)
- Suchá pokožka hlavy
- Nadměrná aktivita kvasinek na kůži
- Alergické reakce na některé vlasové přípravky
- Kožní onemocnění: seboroická dermatitida, ekzém nebo lupénka.
- Životní faktory: stres, nezdravá strava, nedostatek spánku
- Nadměrné používání vlasových přípravků s chemickými látkami
- Nadměrné mytí vlasů
Tyto faktory způsobují nadměrné hromadění kožního mazu na pokožce hlavy, což podporuje rychlejší odlupování buněk. V opačném případě se pokožka hlavy rychle vysušuje a narušuje se její přirozená rovnováha. Při nedostatečné hydrataci se tvoří šupinky. Oba procesy způsobují rychlejší tvorbu lupů.
Překvapilo vás, že příčinou lupů může být i špatný životní styl? Ano, stres, nezdravá strava nebo nedostatek spánku jsou faktory, které mohou problém s lupy zhoršit. Způsobují oslabení obranyschopnosti pokožky hlavy, podráždění kůže a nedostatek potřebných živin.
Může mít věk člověka vliv na tvorbu lupů?
Lupy nejsou problémem jedné věkové skupiny lidí a mohou se vyskytnout u lidí v jakémkoli věku. Proto nelze říci, která věková skupina trpí tímto problémem častěji. Lupy se mohou vyskytovat u novorozenců, dospívajících, ale i starších lidí.
U novorozenců se mohou objevit lupy, známé jako krusty, což je běžné a obvykle to během několika měsíců pomine. U dětí a dospívajících může být výskyt lupů způsoben především hormonálními změnami v období puberty. Věk však nemá přímou souvislost s tvorbou lupů u dospělých.
Pravděpodobnost vzniku lupů se však může u různých věkových skupin lišit. Například mladí dospělí a dospívající jsou náchylní k tvorbě lupů v důsledku hormonálních změn, které ovlivňují tvorbu kožního mazu, a tito jedinci mají častěji mastnou pokožku hlavy, což může způsobovat lupy. Na druhou stranu starší lidé mohou mít pokožku hlavy sušší v důsledku přirozeného stárnutí a ztráty vlhkosti. Tento stav suché pokožky může vést k tvorbě lupů. Kromě toho mají starší lidé často oslabený imunitní systém, což může mít vliv na vznik lupů.
Je důležité si uvědomit, že tvorba lupů není výhradním problémem jedné věkové skupiny.
Jak se nejúčinněji zbavit lupů?
Aby byly vaše vlasy krásné a hlavně bez lupů, je třeba jejich tvorbě předcházet. Zde je několik tipů, co můžete udělat, abyste se vyhnuli tvorbě lupů.
- Používejte speciální ošetřující šampony nebo séra.
Na trhu je k dispozici mnoho šamponů a sér určených k léčbě lupů. Ideální přípravek na odstranění lupů obsahuje složky, jako je pyroktonolamin, sulfidy selenu, kyselina salicylová nebo ketokonazol. Doporučujeme Hair Solution Oil Serum - jedinečné sérum, které nejen odstraňuje lupy, ale také podporuje růst a zdraví vlasů na základě obsažených přírodních olejů. Obsahuje pouze přírodní složky a dokonale hydratuje konečky vlasů. Také pokud jej použijete přímo u kořínků, může stimulovat růst vlasů.
- Dodržujte správnou hygienu vlasů.
Pravidelné mytí vlasů pomáhá odstraňovat odumřelé buňky a zbytky produktů z pokožky hlavy. Dávejte však pozor, abyste nepoužívali příliš horkou vodu, která může pokožku hlavy vysušit. Snažte se odolat nutkání dotýkat se pokožky hlavy, zejména pokud vás již svědí - škrábání může zvýšit podráždění a vést k začarovanému kruhu. Najděte správnou rovnováhu šamponování pokožky hlavy. Při mytí šamponem si pokožku hlavy nedrhněte, ale jen jemně masírujte. Vlasy si rozčesávejte, když jsou vlhké, nikoli mokré.
- Vyhněte se nadměrnému používání vlasových přípravků nebo drsných chemikálií.
Některé přípravky na vlasy, jako jsou silné barvy, gely, žehličky na vlasy nebo trvalé přípravky, mohou dráždit pokožku a zhoršovat problémy s lupy. Snažte se používání těchto výrobků minimalizovat.
- Masírujte pokožku hlavy.
Jemné masírování pokožky hlavy prsty pomáhá stimulovat krevní oběh a zlepšuje odlupování odumřelých kožních buněk.
- Vyhněte se stresu.
Stres může zhoršit problémy s lupy. Udělejte své pokožce hlavy laskavost a uvolněte se. Zkuste praktikovat relaxační techniky, jako je meditace, cvičení nebo hluboké dýchání, abyste se zbavili stresu a udrželi pokožku hlavy zdravou.
- Dopřejte svým vlasům dostatečnou výživu v podobě zdravé stravy a vitamínů.
Zbavte se špatných stravovacích návyků a dosáhnete požadovaného výsledku. Úpravou stravy a doplněním potřebných živin podpoříte nejen zdraví svých vlasů, ale i zdraví celého těla. Dbejte na pravidelný příjem bílkovin, jako jsou maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny a ořechy, protože podporují strukturu a růst vlasů. Nezapomínejte ani na omega-3 mastné kyseliny, které můžete získat zejména konzumací ryb, lněných semínek nebo semínek chia. Doplňte do svého těla vitaminy A, E, C a biotin, který je jedním z klíčových vitaminů pro zdravé vlasy.
Kromě těchto vitamínů a živin je také důležité dodržovat vyváženou stravu s dostatečným příjmem zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a dostatkem vody.
Klikněte zde pro všechny naše produkty pro zdravé vlasy >>>Přírodní produkty proti lupům
Jste zastánci přírodní cesty a nákup různých vlasových produktů vás děsí? Nechcete zbytečně utrácet nebo nevíte, který výrobek je ten pravý? Vyzkoušejte několik starých babských receptů. Obsahují ingredience, které se u vás doma určitě najdou.
Arganový olej
Získává se z jader arganovníku, je známý svými výjimečnými účinky na vlasy. Tento luxusní olej, bohatý na vitaminy, antioxidanty a mastné kyseliny, vlasy hloubkově vyživuje a hydratuje, podporuje jejich hebkost, lesk a pružnost. Pomáhá napravovat poškození, redukovat krepatění a chránit před nepříznivými vlivy prostředí. Pravidelné používání arganového oleje může zvýšit pevnost vlasů, stimulovat jejich růst a obnovit vitalitu, což z něj činí vynikající přírodní prostředek pro dosažení zdravých a lesklých kadeří.
Tea tree oil
Tea tree oil má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit závažnost a příznaky lupů. Používá se také k léčbě onemocnění, jako je akné a lupénka.
Před použitím oleje si vlasy umyjte šamponem, důkladně je opláchněte vodou a jemně je osušte ručníkem. Přidejte několik kapek tea tree oleje do nosného oleje, jako je kokosový, jojobový nebo olivový olej. To je důležité, protože samotný tea tree olej může být velmi silný a jeho přímé použití by mohlo způsobit podráždění. Směs oleje jemně vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte působit alespoň 30 minut (pokud vám to vyhovuje, můžete nechat působit přes noc). Po uplynutí této doby vlasy umyjte šamponem jako obvykle a důkladně opláchněte vodou.
Kokosový olej
Zlepšuje hydrataci pokožky a snižuje její vysušování, čímž působí proti příznakům ekzémů a lupů. Používá se také jako přírodní zvlhčovač pokožky. Naneste jej na pokožku hlavy a nechte jej působit po určitou dobu (asi 15 min). Poté si vlasy důkladně umyjte, aby nebyly mastné.
Aloe vera
Aloe vera má antibakteriální a protiplísňové účinky, které mohou zmírnit zánět a zmírnit příznaky lupů. Gel z aloe vera naneste na čistou a umytou pokožku hlavy. Jemně vmasírujte do pokožky hlavy a nechte působit alespoň 30 minut. Můžete jej také nechat působit přes noc. Poté vlasy umyjte šamponem a důkladně opláchněte. Opakujte 2 až 3krát týdně.
Jablečný ocet
Odstraňuje odumřelé kožní buňky a vyrovnává pH vlasové pokožky, čímž omezuje tvorbu lupů. Můžete jej použít jako zábal. Před mytím si vlasy opláchněte jablečným octem a poté je zabalte do ručníku, nechte působit asi 45 minut a poté vlasy umyjte šamponem. Aplikujte dvakrát týdně.
Jedlá soda
Má protiplísňové účinky a může pomoci zmírnit svědění a podráždění kůže. Snadno se aplikuje. Přidejte jednu polévkovou lžíci jedlé sody do hrnku teplé vody a vzniklou směsí opláchněte pokožku hlavy.
Aspirin
Obsahuje kyselinu salicylovou, která je součástí mnoha šamponů proti lupům. Tato kyselina se ukázala jako účinná při léčbě seboroické dermatitidy a lupů. Zajímá vás, jak správně aplikovat Aspirin? Nemusíte ho užívat jako lék na nachlazení nebo bolest. Stačí rozdrtit 2 tablety Aspirinu a přidat je do běžného šamponu. Směsí si pak umyjte vlasy. Aplikujte jednou týdně.
Nyní jste získali potřebné informace o lupech a boji proti nim. Využijte získané znalosti a zbavte se lupů jednou provždy! Věříme, že oslníte svět krásnými a zdravě vypadajícími vlasy.
Zdroje:
DANDRUFF: THE MOST COMMERCIALLY EXPLOITED SKIN DISEASE - PMC (nih.gov)
A New Postulate on Two Stages of Dandruff: A Clinical Perspective - PMC (nih.gov)