Bolest svalů ze stresu - jak správně relaxovat a vyřešit?

Bolest svalů ze stresu - jak správně relaxovat a vyřešit?

Co je to stres?

Původně vůbec neměl být nepřítelem. Stres je přirozenou fyzickou a psychickou reakcí na životní zkušenosti. Každý z nás se čas od času dostane do stresu, a přesto nám nemusí škodit. Může ho vyvolat cokoli, od každodenních povinností v práci nebo doma až po závažné životní události: například nová diagnóza, válka nebo smrt blízkého člověka.

 Existuje mnoho situací, ve kterých je stres prospěšný, a to i v dnešní době. V náhlých a krátkodobých situacích vám může pomoci vyrovnat se s náročnými okolnostmi. Povzbudí vás k vyššímu výkonu, k péči o nemocné dítě, upozorní vás na chybu nebo nebezpečí, před kterým musíte co nejdříve utéct.

Stres pomáhá našemu tělu přizpůsobit se novým situacím. Může být pozitivní, když nás udržuje ve střehu, motivuje a připravuje nás vyhnout se nebezpečí. V dnešním rychlém světě, kde stresory číhají na každé straně, se však stres může stát chronickým stavem, na který lidské tělo není dlouhodobě adaptováno. Pokud člověk nepodnikne kroky ke zvládnutí a zmírnění tohoto stresu, dříve či později se to podepíše na jeho fyzickém i duševním zdraví. V našem článku o příznacích stresu se dozvíte, na které příznaky si dát přesně největší pozor.

Jak rozpoznáme bolest svalů způsobenou stresem?

Když jste ve stresu, vaše svaly se napnou, aby vás (a vás samotné) chránily před zraněním. Když stres odezní, uvolní se. Pokud jste však ve stresu neustále, nemají možnost se uvolnit. Výsledek? Napjaté svaly vyvolávají bolesti hlavy, zad a ramen.

Pokud dlouhodobě bojujete s bolestí, přestanete cvičit a hledáte úlevu v lécích proti bolesti. Tím se roztočí další nezdravý začarovaný kruh.

Psychické napětí se nejčastěji projevuje v oblasti ramen horní hrudní a krční páteře. A zejména pak v napětí svalů v oblasti skloubení prvních dvou krčních obratlů a lebky, které může být rovněž spojeno s bolestmi hlavy. Jedná se o typicky ženské problémy.

Muži často trpí bolestmi zad v oblasti bederní páteře. Významnou roli v tom hraje odlišná anatomie a rozdíly ve fungování, kdy je například u mužů oslabena jiná část svalů než u žen. Na to pak navazují psychické vlivy.

Když jsme ve stresu , rychle se zvyšuje napětí v těch svalových skupinách, které se označují jako posturální. Naopak ve svalech, které jsou tělesné, napětí při stresu ještě více klesá.

Jinými slovy - při specifickém psychickém stresu se zvýrazní svalové a muskuloskeletální nerovnováhy, což vede ke vzniku akutní bolesti zad.

Příčiny bolesti svalů

Mezi hlavní příčiny bolesti svalů patří celá řada faktorů, od psychické zátěže až po fyzický stres. Identifikace těchto příčin je klíčem k účinné prevenci a léčbě.

I. Stres

Tělo reaguje na psychický stres sníženou schopností odolávat infekcím, což může vést k bolestem svalů. Mezi příznaky patří zrychlený tep, zvýšený krevní tlak, bolesti hlavy, nevolnost a bolest na hrudi.

Stresu se lze zbavit cvičením relaxačních metod a minimalizací stresorů.

II. Nedostatky ve výživě

Správná výživa je pro zdraví svalů nezbytná a nedostatek vitaminu D je častou příčinou bolesti svalů. Tento vitamin je důležitý pro vstřebávání vápníku a jeho nedostatek může vést k poklesu hladiny vápníku v krvi, což může mít negativní vliv na svaly, kosti a další tělesné systémy.

III. Dehydratace

Nedostatečný příjem tekutin může způsobit bolest svalů, protože voda je pro správné fungování těla nezbytná. Dehydratace narušuje základní funkce, jako je dýchání a trávení, proto je důležité přijímat dostatek vody, zejména v teplém počasí nebo během fyzické aktivity.

IV. Zranění

Natažení nebo natažení svalu může způsobit bolest a nepohodlí. Drobná zranění často nevyžadují lékařskou pomoc, ale je důležité dostatečně odpočívat a používat vhodné léčebné metody. U vážnějších zranění, která omezují pohyb nebo neustupují, se doporučuje návštěva lékaře.

V. Nedostatek spánku

Kvalitní spánek je pro regeneraci organismu nezbytný. Jeho nedostatek může mít za následek bolesti svalů a sníženou schopnost soustředění a plnění každodenních úkolů.

VI. Nadměrná fyzická aktivita

Intenzivní nebo neobvyklá fyzická aktivita může způsobit bolest svalů. Prevence spočívá v dostatečném zahřátí před cvičením, postupném zvyšování intenzity tréninku a adaptaci na nové typy cvičení.

Jak léčit bolesti svalů způsobené stresem?

Léčba bolesti svalů závisí na příčině bolesti. Pokud se jedná o jednorázovou svalovou bolest způsobenou přetížením, můžete vyzkoušet některé z následujících léčebných metod:

  • Fyzická cvičení a protahování
  • Relaxační techniky (meditace, dýchání, jóga)
  • Správná výživa a hydratace - podpořená doplňky stravy, jako je Kolagen Arthro, MSM nebo Chondro Complex.
  • Masáže a fyzioterapie
  • Odpočinek

Když vás bolí svaly, je důležité dopřát tělu dostatek času na odpočinek a regeneraci. Snižte aktivitu a dopřejte si čas na odpočinek.

  • Horké nebo studené obklady

Teplé nebo studené obklady mohou pomoci zmírnit bolest a otok. Teplé obklady uvolňují svalové napětí a zlepšují průtok krve, zatímco studené obklady snižují otok a zmírňují zánět.

  • Masáže

Masáže mohou pomoci uvolnit svalové napětí a zlepšit krevní oběh. Pokud však máte vážné svalové zranění nebo bolest, měli byste se před masáží poradit s lékařem.

Preventivní opatření

Pokud máte pocit, že se ve svém životě špatně vyrovnáváte se stresem, že je pro vás obtížné zvládat životní výzvy a že se u vás již projevují fyzické nebo psychické příznaky jako důsledek stresu, nečekejte déle a vyhledejte pomoc odborníků. Pokud máte pocit, že byste měli vše zvládnout sami, věřte, že takový přístup vám spíše uškodí než pomůže. Včasné vyhledání pomoci může hrát při řešení problémů zásadní roli.

Navíc je prokázáno, že již samotné vyhledání pomoci, tj. zvednutí telefonu a objednání se k fyzioterapeutovi nebo psychoterapeutovi, je počátkem uzdravení a zmírnění příznaků. Fyzioterapie může pomoci s odbouráním stresu prostřednictvím fyzického cvičení, které zbavuje tělo napětí a případné bolesti, zatímco pohyb je prospěšný pro zdraví dýchání a plic a také pro srdeční činnost, o níž jsme se zmínili dříve v článku. Fyzioterapie je vhodná také pro lidi, kteří stres způsobuje tetanii - stav zvýšené nervosvalové dráždivosti. Je také prokázáno, že lidé, kteří mají více svalové hmoty a pravidelně se hýbou, zvládají stres mnohem lépe než lidé, kteří se nehýbou. Pravidelné návštěvy vás zároveň naučí vyhradit si i v hektickém životě čas jen pro sebe a dát si přednost. 

Přesto existuje několik změn, které můžeme provést v každodenním režimu a které mohou mít velký vliv na naši psychickou pohodu:

  1. Dodržujte zdravý životní styl. Dostatek odpočinku, zeleniny a ovoce v jídelníčku a zdravý pohyb jsou zásadní.
  2. Omezte alkohol a kouření, které mohou stres ještě zhoršit.
  3. Udržujte kontakt se svými blízkými. Čas strávený v dobré společnosti vám zlepší náladu a pomůže vám přijít na jiné myšlenky.
  4. Dopřejte si digitální detox. Vyměňte telefon za knihu, večerní sledování televize za stolní hry s rodinou. Uvidíte, že si čas strávený "offline" užijete. :-)
  5. Udělejte si čas sami na sebe. V dnešním rychlém světě na sebe často zapomínáme, což není dobré. Užijte si příjemný večer s oblíbenou komedií nebo si dopřejte relaxační koupel.
  6. Naučte se relaxační techniky, jako jsou dechová cvičení, mindfulness nebo jóga, které mohou pomoci nejen akutně, ale i dlouhodobě.
  7. Vsaďte na kvalitní doplňky stravy nebo bylinky. Meduňka, vitamin B nebo hořčík mohou pomoci v boji proti příznakům stresu.

 

Bolest svalů může být nepříjemným a omezujícím problémem, ale obvykle ji lze úspěšně léčit. Důležité je určit příčinu svalové bolesti a podle toho zvolit vhodnou léčbu. Zároveň je důležité věnovat se prevenci bolesti svalů, aby se minimalizovalo riziko vzniku tohoto problému.

Zdroje:

Účinky stresu na organismus (apa.org)

Svalový stres - přehled | ScienceDirect Topics

Chronický psychický stres zhoršuje obnovu svalových funkcí a somatických pocitů po dobu 96 hodin - PubMed (nih.gov)

Studie o vlivu stresu na svaly u dospělých a geriatrů - IOPscience