Ideální krevní tlak: mýty a fakta o ideálním krevním tlaku

Ideální krevní tlak: mýty a fakta o ideálním krevním tlaku

Ideální krevní tlak - víme, že by bylo skvělé ho dosáhnout, ale často nevíme, na jaké přesné hodnoty se zaměřit. Protože zdraví srdce a ideální krevní tlak jsou základem dlouhověkosti, je nesmírně důležité být informován. Čtěte dále - vyvracíme všechny mýty týkající se domácích receptů na krevní tlak, jeho příznaků a postupů, jak ho snížit.

Přibližně polovina lidí neví, že má vysoký krevní tlak, protože v počátečních stadiích nemoci nepociťují žádné potíže.

12 nejčastějších mýtů o krevním tlaku:

  1. Pokud se cítím dobře, nemohu mít vysoký krevní tlak.
  2. Hypertenzi lze vyléčit.
  3. Víno je zdravé pro srdce, takže ho můžu pít, kolik chci.
  4. Proti zděděnému vysokému krevnímu tlaku nemohu nic dělat.
  5. Nemám žádné problémy, stačí, když mi lékař čas od času změří tlak.
  6. Pokud mi pod vlivem léku klesne krevní tlak, mohu lék vysadit.
  7. Jídlo do sebe necpu, takže mi nehrozí vysoký krevní tlak.
  8. Používám pouze košer nebo mořskou sůl s nízkým obsahem sodíku, takže mám spotřebu pod kontrolou.
  9. Nemám nadváhu, nekouřím, takže mi nehrozí vysoký krevní tlak.
  10. Vysoký krevní tlak je stejný jako rychlá srdeční frekvence.
  11. Vysoký krevní tlak má řadu příznaků, podle kterých ho snadno poznáme.
  12. Lidé s vysokým krevním tlakem jsou nervózní, potí se, špatně spí a mají zarudlý obličej; já žádnou z těchto věcí netrpím, takže vysoký krevní tlak mít nemohu.

Připravili jsme pro vás podrobný přehled informací, které byste měli vědět o krevním tlaku.

Co přesně znamená krevní tlak?

Srdce je malá, ale výkonná pumpa, která neustále bije. Tlak, který srdce vytváří k přečerpávání krve cévami, se nazývá krevní tlak.

Při kontrakci srdečních svalů se krev protlačuje tepnami - objevuje se systolická (horní) hodnota krevního tlaku.

Diastolická (spodní) hodnota je zbytkový tlak před další kontrakcí srdečního svalu. Optimální hodnota vašeho krevního tlaku by se měla pohybovat v rozmezí 120/80 mmHg.

Jaké jsou příznaky vysokého tlaku?

Bohužel často žádné. Pokud se tlak zvyšuje nenápadně, postupně v průběhu let, tělo si na něj zvykne. Nebýt tlakoměru, ani byste nevěděli, že máte vysoký krevní tlak. Stává se to i u alarmujících vysokých hodnot tlaku. Pokud tlak prudce stoupne, můžete pocítit příznaky.

Pro mnoho lidí je vysoký krevní tlak bolestí hlavy. Můžete pociťovat dušnost, necitlivost prstů nebo končetin nebo krvácet z nosu. Tyto příznaky nemusí vždy znamenat vysoký krevní tlak, a dokonce ani naopak, vysoký krevní tlak se jimi nemusí vždy projevovat.

Jaké hodnoty jsou již považovány za vysoký krevní tlak?

Optimální hodnoty krevního tlaku u zdravého člověka jsou do 120/80 mmHg. Hodnoty nad 140/90 mmHg naměřené v klidu ukazují na vysoký krevní tlak. Zároveň jsou to také hraniční hodnoty, kdy je třeba zahájit léčbu hypertenze.

U většiny léčených pacientů je cílový krevní tlak nižší než 130/80 mmHg. Ani u starších pacientů nad 65 let by neměl překročit hodnoty 140/80 mmHg. Při měření krevního tlaku je také důležité měřit srdeční frekvenci: optimální je přibližně 60 tepů za minutu. Tepová frekvence nad 80 tepů za minutu v klidu je u hypertoniků považována za rizikovou, a to bez ohledu na věk.

Jaká jsou dlouhodobá rizika vysokého krevního tlaku?

Vysoký krevní tlak může bez léčby vést k řadě zdravotních problémů, včetně infarktu, oběhových problémů a poruch ledvin. Je také jednou z častých příčin mrtvice.

Vysoký krevní tlak postihuje z orgánů zejména srdce, mozek, cévy, ledviny a oči. Pacienti s hypertenzí mají také 2,5krát vyšší riziko vzniku cukrovky. Dále se jí přisuzuje slepota a poruchy kognitivních funkcí. Nekontrolovaná hypertenze je celosvětově příčinou kardiovaskulárních onemocnění a mozkových příhod, ale lze jí předcházet. 

Hypertenze jako jedno z nejčastějších chronických onemocnění je rizikovým faktorem mnoha dalších kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční selhání, mozkový infarkt, chronická ischemická choroba srdeční a infarkt myokardu. Je proto třeba ji léčit včas, aby se předešlo vzniku mnoha závažných komplikací.

Věděli jste například, že do roku 2025 bude na celém světě trpět hypertenzí až 1,56 miliardy dospělých? Na celém světě má vysoký krevní tlak více než jeden ze tří dospělých. Podle Světové zdravotnické organizace trpí hypertenzí více než 1,28 miliardy lidí na celém světě, ale pouze 1 z 5 lidí má svůj vysoký krevní tlak pod kontrolou.

Na Slovensku je v současné době sledováno více než milion pacientů s hypertenzí. Studie naznačují, že až 50 % všech hypertoniků je nekontrolovaných, takže výsledný počet lidí s hypertenzí na Slovensku by měl být až dva miliony.

Co zvyšuje krevní tlak?

Krevní tlak je zvyšován několika faktory, které souvisejí se současným způsobem života. Vysoký krevní tlak je nejčastější, pokud je člověk obézní, ale problémem je také nadměrné pití alkoholu, kouření, nedostatek fyzické aktivity a stres, i když vysoký krevní tlak může být také dědičný.

Vysoký tlak v těhotenství

Pokud vám byla v těhotenství diagnostikována těhotenská hypertenze, lékař zvolí léky, které jsou v těhotenství bezpečné a které se používají již dlouhou dobu. Těhotenská hypertenze po porodu odezní. Zároveň buďte opatrná i později, protože riziko vzniku arteriální hypertenze je u vás vyšší.

Někdy se v těhotenství objevuje vysoký tlak spolu se zvýšeným vylučováním bílkovin močí. Tento stav se nazývá preeklampsie. Preeklampsie se nejčastěji vyskytuje v posledním trimestru těhotenství.

Co mám dělat, abych neměl vysoký tlak?

  • Pravidelně se hýbejte: nejlepší je chůze, plavání, jízda na kole a další vytrvalostní sporty.
  • Přestaňte kouřit cigarety a nadměrně pít.
  • Upravte svůj jídelníček tak, abyste snížili příjem soli a zachovali pestrost stravy. Místo důsledného solení experimentujte s bylinkami a kořením.
  • Nepřejídejte se. Stanovte si osmihodinové časové okno, kdy budete jíst, a po zbývajících 16 hodin dne, včetně spánku, nejezte ani nepijte nic, co obsahuje kalorie. Vaše tělo si potřebuje odpočinout od neustálého příjmu potravy.
  • Naučte se zvládat stres, abyste se vyhnuli zbytečné úzkosti. Můžete se obrátit na terapeuta nebo kouče.

 

Domácí recepty na vysoký krevní tlak

Ke snížení tlaku můžete vyzkoušet česnek, červenou řepu nebo špenát. Z bylin se příznivé účinky na tlak připisují hlohu, řebříčku a lípě. Považujeme je však pouze za doplněk léčby, nenahrazují doporučení lékaře a jím předepsané léky. Také doplňky stravy, jako je hořčík, omega-3 kapsle a vitaminy skupiny B, mohou pomoci při udržování zdraví srdce. Je však důležité mít na paměti, že se stále jedná o doplňky stravy a není ideální spoléhat se pouze na ně.

Doufáme, že jsme vám s naším článkem pomohli a že jste schopni upřednostnit ideální krevní tlak. Vaše tělo vám poděkuje.

Zdroje:

https://academic.oup.com/eurheartj/article/39/33/3021/5079119

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/diagnosis-treatment/drc-20373417

http://pfyziolklin.upol.cz/?p=993