Zvládání stresu na pracovišti: osvědčené strategie pro klidný den
Všichni to známe - pracovní stres se někdy týká každého z nás. Každé zaměstnání může mít stresující momenty, i když svou práci milujete. Krátký tlak na dodržení termínu nebo splnění náročné povinnosti, telefonát a e-mail, který přijde večer s úkolem, který je třeba vyřešit do rána, zvláště když jste měli v plánu něco úplně jiného. Když je však pracovní stres dlouhodobý, stává se chronickým, škodlivým pro fyzické i emocionální zdraví. Bohužel v dnešní době je takový dlouhodobý stres až příliš běžný a lidé jen suše konstatují, že je to stále rychlejší doba. Jak úspěšně zvládat stres na pracovišti?
Je vůbec možné vyhnout se napětí, které vzniká v práci? Jak podniknout kroky ke zvládnutí stresu spojeného s prací?
Jaké jsou zdroje pracovního stresu?
Určité okolnosti jdou obvykle ruku v ruce s pracovním stresem. Stresory na pracovišti, které na nás působí, mohou být různé:
- vysoká pracovní zátěž
- nízký plat
- pracovní prostředí, jeho čistota, hluk
- vztahy na pracovišti
- malá nebo žádná možnost kariérního růstu
- pracovní rozhodnutí
- přehnaná výkonnostní očekávání
Stres spojený s prací bohužel obvykle nezmizí, když odejdete z práce domů. Pokud stres přetrvává, může se podepsat na vašem zdraví a psychické pohodě.
Z krátkodobého hlediska může stresující pracovní prostředí přispět k problémům, jako jsou bolesti hlavy, žaludku, poruchy spánku a potíže se soustředěním.
Dlouhodobý chronický stres může způsobovat úzkost, nespavost, vysoký krevní tlak a oslabení imunitního systému. Může také přispívat k onemocněním, jako jsou deprese, obezita a srdeční choroby. Neřešení tohoto problému znamená, že lidé, kteří zažívají nadměrný stres, se s ním často vyrovnávají nezdravými způsoby, jako je přejídání, konzumace nezdravých potravin, kouření nebo užívání drog a alkoholu.
Přijměte opatření ke zvládání stresu
Sledujte, jaké jsou vaše největší stresory. Pište si poznámky jako deník po dobu jednoho nebo dvou týdnů a zjistěte, které situace způsobují největší stres a jak na ně reagujete. Sledujte své myšlenky, pocity a způsoby, jakými reagujete. Zvýšili jste hlas? Kupujete si jídlo z automatu? Máte nutkání jít se projít? Vaše poznámky vám pomohou najít klíč k tomu, jak problém vyřešit.
Místo toho, abyste se snažili bojovat se stresem přejídáním nezdravým "fast foodem" nebo alkoholem, snažte se vybírat zdravě, zejména když cítíte nával napětí.
Zvyšte příjem minerálů a vitaminů, které jsou pro tělo nezbytné.
Při stresu je dobrým řešením doplnit hořčík (magnesium), který není vždy přijímán v dostatečném množství z běžné stravy. Důležité je podpořit příjem hořčíku biologickými nosiči, které zvyšují jeho účinnost.
Dbejte na svůj pohyb a koníčky
Cvičení, běh, jakákoli fyzická aktivita je skvělé rozhodnutí. Jóga, spinning a další skupinové aktivity mohou být skvělou volbou. Jakákoli forma fyzické aktivity je prospěšná. Udělejte si čas také na koníčky a oblíbené činnosti. Ať už čtete oblíbenou knihu, posloucháte hudbu svého žánru nebo hrajete s rodinou stolní hry, udělejte si čas na věci, které vám přinášejí potěšení.
Důležitým faktorem pro účinné zvládání stresu je také dostatek kvalitního spánku.
Vytvořte si zdravé spánkové návyky omezením příjmu kofeinu před spaním a omezením činností, jako je práce s počítačem a televizí. Stanovte si hranice.
Odložte mobilní telefon, protože v dnešním digitálním světě jste pod tlakem 24 hodin denně.
Stanovte si pevné hranice pro svůj pracovní život a dodržujte pravidla. Stanovte si, že večer nebudete kontrolovat e-maily z domova a nebudete zvedat telefony. Vytvoření jasných hranic může snížit konflikty mezi pracovním a soukromým životem a s nimi spojený stres.
Jak zabránit vyhoření?
Abychom se vyhnuli negativním účinkům chronického stresu a vyhoření, potřebujeme čas na doplnění sil a návrat na předchozí úroveň fungování. Tento proces obnovy vyžaduje "vypnutí" od práce tím, že nebudeme v práci a nebudeme na ni ani myslet. Nenechte si proklouznout dny dovolené! Kdykoli je to možné, vždy vyrazte za příjemným odpočinkem a připravte svou mysl na to nejlepší. Naučte se relaxovat. Techniky jako meditace, hluboká dechová cvičení mohou pomoci rozpustit stres. Začněte s tím, že se každý den na několik minut zaměříte na jednoduchou činnost, jako je dýchání, procházka nebo vychutnávání jídla.
Nebojte se otevřeně mluvit se svým nadřízeným, koneckonců i on je jen člověk. Zdraví zaměstnanci jsou obvykle produktivnější, takže váš šéf má motivaci vytvořit pracovní prostředí, které podporuje pracovní podmínky. Účelem není sestavit seznam stížností, ale spíše navrhnout účinný plán, jak zvládnout zjištěné stresory, abyste mohli svou práci vykonávat co nejlépe.
Součástí plánu na zlepšení fungování v práci může být lepší hospodaření s časem, stanovení priorit pro smysluplnější úkoly nebo změna fyzického pracovního prostoru. Přijímání pomoci a rad od důvěryhodných kolegů může zlepšit vaši schopnost zvládat stres. Pokud se i nadále cítíte zahlceni pracovním stresem, poraďte se možná s psychologem, který vám může pomoci lépe zvládat stres a změnit nezdravé chování.
Správné pracovní prostředí se snaží tlumit stresové faktory.
Pracovní prostředí by mělo odpovídat nejen charakteru práce a hygienickým normám, ale také potřebám lidí. Existují lidé, kteří podávají nadstandardní výkony v otevřených kancelářích a na brainstormingových schůzkách.
Existuje však skupina lidí, kteří rádi pracují sami, v klidu a pohodě, a vyhovuje jim, když se s kolegy setkávají jen jednou za čas, jinak jsou pro ně spíše zdrojem stresu. Pokud rádi pracujete v klidném prostředí, zkuste se domluvit na práci z domova nebo si zamluvte místnost, kde můžete několik hodin pracovat v klidu a o samotě.
Mnohem důležitější než například stolní fotbal je, aby společnost poskytovala všem zaměstnancům podnětné prostředí, které jim umožní rozvíjet jejich potenciál bez stresu, a tím zvýšit produktivitu společnosti i spokojenost jejích zaměstnanců.
Vzhledem k tomu, že úroveň stresu v pracovním prostředí je do značné míry ovlivněna také kolegy, doporučuje se věnovat odpovídající prostor výběru zaměstnanců. Samotný proces výběru zohledňuje nejen zkušenosti, ale také osobnost, kompatibilitu v týmu a schopnost spolupracovat a dosahovat výsledků.
Povaha práce a pracovního místa také hrají významnou roli ve spokojenosti zaměstnanců a v míře stresu, který v práci pravidelně zažívají.
Za všech okolností, ať už jste ve firmě dlouho, nebo se teprve chystáte podepsat novou smlouvu, se ujistěte, že rozumíte tomu, co bude práce obnášet a že odpovídá tomu, co očekáváte a v čem se cítíte dobře.
Pokud dostatečně nerozumíte tomu, co máte dělat, pokud nevidíte smysl své práce, pokud nejsou jasně vymezeny vaše kompetence a odpovědnosti, je pravděpodobnější, že se dostanete do konfliktních situací, které způsobí stres.
Pravdou je, že nejčastějším důvodem odchodu ze zaměstnání není nízký plat, ale to, že je práce nenaplňuje a nevidí v ní smysl.
Poslech hudby má mnoho výhod a je také účinným způsobem, jak se zbavit stresu před prací, během ní i po ní. Když si hned ráno pustíte optimistickou skladbu, začnete den s dobrou náladou a budete lépe připraveni na interakci s ostatními lidmi v práci. Oblíbené písničky při cestě domů vám pomohou zklidnit myšlenky po náročném dni a uvolnit stres, dokud nedorazíte domů.
Skvělým způsobem, jak snížit napětí z pracovního dne a nepřenášet ho do soukromého života, je zbavit se všech špatných emocí a stresu ještě předtím, než vstoupíte do dveří svého domu nebo bytu. Nechte ho v posilovně, na hodině jógy, na setkání s blízkými nebo si kupte dobrou knihu v knihkupectví.
V každém případě, pokud máte pocit, že se nedokážete zbavit stresu z práce nebo že ho vaše okolí neustále vyvolává, zvažte změnu zaměstnání. Zkušený terapeut vám může pomoci s odbouráním stresu a mnoha starostmi, které změna zaměstnání přináší. Nečekejte, až vás situace postaví před hotovou věc!
Zdroje:
osha.europa.eu/sites/default/files/TE2800882ENC_-_Research_on_Work-Related_Stress.pdf