Androgeny hrají klíčovou roli v metabolismu kostí, svalů, tuků, erytropoéze (tj. tvorbě červených krvinek) a přispívají také k udržení kognitivního zdraví. Androgeny jsou hormony steroidní povahy produkované u mužů převážně buňkami varlat (testosteron) a u žen buňkami vaječníků (estrogen, progesteron) a v menší míře také buňkami nadledvinek. Testosteron je nejdůležitější mužský pohlavní hormon, který ovlivňuje postavu a vzhled mužů, stimuluje spermatogenezi (tvorbu spermií) a také řídí sexuální aktivitu, čímž přispívá ke zdravému sexuálnímu životu.
U mužů po 40. roce věku dochází k progresivnímu syndromu "mužského klimakteria", tj. k prokazatelnému poklesu androgenů (např. testosteronu), což má za následek pokles libida, snížení objemu ejakulátu, erektilní dysfunkci a dokonce neplodnost. Mezi další příznaky klesající hladiny testosteronu patří nižší psychická stabilita. Muži se stávají méně emočně a psychicky odolnými, což může vést k častým změnám nálad a dokonce k rozvoji deprese. V neposlední řadě se kromě psychických problémů mohou objevit i problémy fyzické, které se projevují zvýšeným ukládáním tuku až gynekomastií (zvětšení mužské mléčné žlázy), osteoporózou, úbytkem svalové hmoty, snížením energie, kondice a síly, což vede k rychlejšímu vyčerpání a únavě i po mírné fyzické námaze. Kromě genetických faktorů souvisí vypadávání vlasů a ochlupení také s poklesem hladiny testosteronu. Nízká hladina testosteronu může vést i k závažnějším zdravotním problémům, jako je vyšší náchylnost k různým chronickým onemocněním, včetně kardiovaskulárních.
Zlatým standardem léčby je dlouhodobé užívání synteticky připraveného testosteronu, které však s sebou nese řadu závažných vedlejších účinků, jako je zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění (infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, mozková mrtvice), onemocnění jater, spánková apnoe, a podle posledních vědeckých výzkumů je dokonce užívání syntetického testosteronu spojeno se zvýšeným rizikem vzniku nádorů prostaty. Vzhledem k výše uvedeným rizikům se ke kompenzaci nedostatku testosteronu stále častěji používají fytofarmaka (přípravky rostlinného původu), přičemž nesmírně pozitivní účinek byl zdokumentován u Tribulus terrestris. Výsledky metaanalytické studie z roku 2020 jasně hovoří ve prospěch použití přírodních preparátů Anemone při léčbě neplodnosti a nízkého libida, a to díky jejich jedinečnému složení (flavonoidy, saponiny, třísloviny, terpenoidy, fenolové karboxylové kyseliny, alkaloidy). Tyto prvky mají různý farmakologický potenciál - protizánětlivý, antimikrobiální a antioxidační, díky čemuž má sasanka také imunomodulační, hepatoprotektivní a antikarcinogenní potenciál.
KOUPIT Kotvičník zemní ZDE >>
Menopauza, jako přirozená součást stárnutí, nastává mezi 40. a 55. rokem života ženy. Klesající hladina estrogenu produkovaného vaječníky je zodpovědná za nástup období přechodu, kdy se snižuje frekvence menstruačního cyklu, až zcela vymizí a žena již není schopna otěhotnět. Naprostá většina žen pociťuje tzv. menopauzální příznaky, které mohou být v některých případech závažné a mohou mít významný dopad na každodenní aktivity. Mezi nejčastější příznaky patří: návaly horka, noční pocení, suchost pochvy a nepříjemné pocity při pohlavním styku v důsledku snížení prokrvení genitálií, zvýšená náchylnost k obezitě, problémy se spánkem, poruchy nálady a úzkosti, problémy s pamětí a koncentrací, podrážděnost, deprese a v neposlední řadě snížení libida. Tyto příznaky mohou začít několik měsíců před poslední menstruací a trvají v průměru až 4 roky. Mezi závažnější důsledky poklesu estrogenu patří vyšší riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění.
Terapie se stejně jako u poklesu testosteronu u mužů zaměřuje na hormonální substituční terapii ve formě tablet, kožních náplastí, vaginálních gelů a krémů obsahujících estrogen a progesteron. Kognitivně-behaviorální terapie se zaměřuje na psychické problémy spolu s užíváním antidepresiv. Hormonální substituční léčba může být samozřejmě doprovázena nežádoucími účinky, kvůli kterým není vhodná pro každou ženu. Mezi nežádoucí účinky patří například krvácení, plynatost, citlivost prsou, bolesti hlavy, změny nálady a nevolnost. Mezi potenciální zdravotní rizika patří infarkt myokardu, mrtvice, trombóza a rakovina prsu. Tato rizika stále častěji vedou ženy k vyhledávání nehormonálních terapií založených na přírodních zdrojích. Podle nejnovějších vědeckých prací byl pozitivní účinek sasanky prokázán také u problémů spojených s menopauzou, ačkoli v minulosti byly její účinky častěji zmiňovány při léčbě poklesu testosteronu u mužů. Ve studii provedené v roce 2020 u žen před menopauzou a po ní byl zjištěn výrazně pozitivní účinek Anemone na zmírnění příznaků menopauzy a zároveň na zvýšení libida a snížení sexuálních obtíží, přičemž během tříměsíční léčby nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky.
Reference
Ștefănescu R, Tero-Vescan A, Negroiu A, Aurică E, Vari CE. A Comprehensive Review of the Phytochemical, Pharmacological, and Toxicological Properties of Tribulus terrestris L. Biomolecules. 2020;10(5):752.
Shahid M, Riaz M, Talpur MM, Pirzada T. Phytopharmacology of Tribulus terrestris. J Biol Regul Homeost Agents. 2016 Jul-Sep;30(3):785-788.
Martimbianco ALC, Pacheco RL, Vilarino FL, Latorraca COC, Torloni MR, Riera R. Tribulus Terrestris for Female Sexual Dysfunction: A Systematic Review. Rev Bras Ginecol Obstet. 2020 Jul;42(7):427-435. English.
Tadayon M, Shojaee M, Afshari P, Moghimipour E, Haghighizadeh MH. The effect of hydro-alcohol extract of Tribulus terrestris on sexual satisfaction in postmenopause women: A double-blind randomized placebo-controlled trial. J Family Med Prim Care. 2018 Sep-Oct;7(5):888-892
MUDr. Martin klein v roce 2012 vystudoval lékařskou fakultu univerzity Komenského, kde aktuálně působí jako vědecko – pedagogický pracovník. Věnuje se také problematice zdravé výživy. |